szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csütörtök este lerántották a leplet a Google új operációs rendszeréről, a Chrome OS-ről. Az egyik szemünk sír, a másik nevet: hiába lesz gyors, előremutató és épül teljes egészében a webre, még nem próbálhatjuk ki.

A bemutató során a cég igyekezett eloszlatni a tévhiteket: csütörtök este csak azt tudhattuk meg, mire készülhetünk fel a Chrome OS, a cég netbookokra tervezett operációs rendszere (OS) kapcsán. Korábban annyit tudhattunk csupán, hogy egy nyitott forráskódú OS-ről van szó, ami "a felhasználói élményt a webre helyezi", azaz gyakorlatilag a Google Chrome böngészőben végezhetünk mindent. Arra is felkészülhettünk, hogy a Chrome OS fut x86 processzorokon (mint például az otthoni gépek vagy laptopok Core 2 Duo processzorain) vagy az ARM processzorokon (ami az okostelefonokban van). Az OS biztonsági rendszerét teljesen áttervezték, hogy ne kelljen aggódnunk vírusok és kártevő programok miatt.


Csak egy böngészőről van szó. Webes alkalmazásokkal fogunk dolgozni, Gmailben írunk levelet, Google Docsban jegyzetelünk, szerkesztünk szöveget, készítünk táblázatot stb., nem lesznek hagyományos alkalmazásaink, az ígéretek szerint semmit nem kell installálnunk és frissítenünk. Minden úgy fog kinézni, mintha a Chrome böngészőt használnánk.

Nagyon gyors. A fejlesztők sok energiát öltek abba, hogy elmagyarázzák: ma akár 45 másodpercbe is beletelhet, amíg a gépünk bekapcsolásától kezdve eljuthatunk a mailjeinkig, sőt, ez számos számítógépnél akár jóval hosszabb időt is igénybe vehet. A Chrome OS-nél az a koncepció él, hogy amire nincs szükségünk és lassítja a gépet, azt a fejlesztők kidobják - így akár a bekapcsolástól számított pár másodperc után már olvashatjuk is a mailjeinket.

Ezért cserébe nem támogatja a mostani merevlemezeket, csak a mozgó alkatrészek nélküli SSD-meghajtókat, valamint egy Chrome OS-t támogató készüléket kell vásárolnunk, amelyet a Google jóváhagyott. A jövőben természetesen elképzelhető, hogy a Chrome OS-t a jelenlegi laptopunkon vagy netbookunkon is futtathatjuk, de a cég hangsúlyozta: a Chrome-hardverek első generációja nem fogja felváltani munkára használt számítógépeinket. Az mindenesetre biztos, hogy a böngésző kihasználja a többmagos processzorok és grafikus kártyák adta előnyöket is, amiket eddig csak a játékok és a hagyományosabb, nagy számításigényű programok vettek igénybe.


Ami a külsejét illeti, a képeken is látható - gyakorlatilag a Chrome böngészőtől megszokott külsővel dolgozhatunk majd, a fülektől balra találhatjuk a programindító menügombot. A gombok és a fülek közé gyorsindító gombokat szúrhatunk be.

Mindemellett bárki használhatja a Chrome OS-es netbookokat, mivel egy bejelentkezés után elérhetjük az összes, Google accountunkkal hozzáférhető szolgáltatást. Minden, amit használhatunk vele, online van - még a jegyzettömbünk és wi-fi hálózatunk beállításai is elmentődnek.


Egyes programok, mint például a háttérben futó Google Talk minimalizálható apró panelekre, amik a képernyő alján lebegnek és bármikor újra felnagyíthatóak - vagy éppenséggel elhelyezhetjük őket a képernyő jobb szélén is. A Chrome OS kifejezetten épít a Flashre, arra a kérdésre viszont, hogy mennyire támogatja a rivális Microsoft Silverlight technológiáját, nem adtak egyértelmű választ. Azt azonban kihangsúlyozták: a Chrome OS-t főként azoknak a felhasználóiknak szánják, akik a webet használják, s példaként az is elhangzott, hogy az ügyvédek, akik számos bizalmas szerződésen dolgoznak, vélhetően nem az ő rendszerüket fogják preferálni, legalábbis mostani állapotában. A kész operációs rendszer várhatóan 2010 novemberére készül el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!