szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb kozmikus mozaikot készítettek a gigantikus Spitzer űrtávcső segítségével. A legújabb kép a Tejútról készült, az óriáspanorámát a chicagói Adler Planetáriumban tekinthetik meg az érdeklődők, írja a Space.com


A 37 méter széles és 1 méter magas panorámamozaik nem tekercselhető fel könnyen, a kép közepét ugyanis - a galaxis közepét kihangsúlyozandó - 2 méter magasra "duzzasztották fel". Magát az óriáspanorámát 800 ezer fotóból rakták össze, amelyek mindegyikét a NASA Spitzer űrtávcsöve gyűjtötte össze öt év alatt - az így készült óriáskép 2,5 milliárd pixeles.

© NASA

Ha az így készült kép kiterjedését a Földről próbáljuk meg elképzelni, a feltérképezett terület olyan hosszú, mint a mutatóujjunk és olyan széles, mint a két kitárt karunk közti rész, az így kijelölt terület a valóságban azonban galaxisunk felét jelenti. A panoráma a Tejútról készült eddigi legnagyobb felbontású és méretű, egyben a legnagyobb érzékenységű infravörös kép.

© NASA

A Spitzer neve két hónapon belül már másodszorra kerül a híradásokba: november elején ugyanis a NASA egy olyan felvételt publikált (ld. fent), amely a Spitzer által készített infravörös, a Hubble látta közel-infravörös és a Chandra Obszervatórium röntgentartományban készített felvételét kombinálja egybe.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!