szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kamcsatkán a Sivelucs és a Kljucsevszkaja vulkánok kitörőben vannak: utóbbiból csütörtökön hét kilométer magas, gőzből és gázokból álló oszlop tört az égre, nyugati lejtőjén láva folyik, és a kráterből "bombák" repülnek 300 méteres magasságba.

A Kljucsevszkaja Szopka aktivitása az orosz tudományos akadémia illetékes intézete szerint egész héten meghaladta a szokásos háttérszintet, és folyamatosan érzékelhető volt a vulkanikus rezgés. A Kljucsevszkajától 80 kilométerre északra lévő Sivelucs hat kilométer magas hamufelhőt bocsátott ki, amely 130 kilométer hosszúságban terült el a táj felett, és rozsdás színű hamuval takarta be a hozzá legközelebb eső Kljucsi települést. A környéken élő embereket egyelőre nem fenyegeti veszély, de a vulkánok aktivitását folyamatosan figyelik.

A Sivelucs a legészakabbi működő vulkán Kamcsatkán, s a két vulkán közé épült Kljucsi település, ahol mintegy 5000 ember él, 45 kilométerre van a hegytől. A Kljucsevszkaja 4750 méterével az egész eurázsiai térség legmagasabb működő vulkánja, Kljucsi 30 kilométerre van tőle.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Galaktikus "lencsék": a világegyetem tényleg 13,75 milliárd éves

A Világegyetem méretére és korára, valamint az univerzum tágulásának sebességére vonatkozó számításokat most egy új, precíz módszerrel támasztották alá, amely a galaxisokat optikai "lencsékként" alkalmazza, hogy más galaxisokat vizsgáljon rajtuk keresztül.

MTI Tech

Kozmikus denevért kaptak lencsevégre

Kiterjesztett szárnyű denevérhez hasonlatos csillagködről (nebuláról) készítettek új felvételeket a Chilében, a La Silla-csúcson üzemelő Európai Déli Obszervatórium (ESO) asztronómusai.