Betanított vándorsólymok őrzik Ferihegy légterét

Idomított vándorsólymok járőröznek a Ferihegyi repülőtér légterében, hogy távol tartsák a repülés biztonságát veszélyeztető madárcsapatokat a fel- és leszálló gépek közeléből. Ezt a különleges, élő védelmi rendszert a Falcon Guard Kft. üzemelteti, és vezényletével összesen nyolc speciális képzést kapott sólyom óvja a magasban az utasok és a hajtóművek épségét.

  • MTI MTI
Betanított vándorsólymok őrzik Ferihegy légterét

Györfi Villám András, a társaság ügyvezetője az MTI-Pressnek elmondta, hogy a repülőteret üzemeltető Budapest Airporttal kötött megállapodás alapján ötödik éve működik ez a - hivatalos nevén - Vad- és Madárriasztó Ökológiai Rendszer. Hasonló céllal a világ nagy repülőterei szintén "alkalmaznak" különféle ragadozó madarakat a repülés biztonságának szavatolására. Ennek ellenére a leszállópályák felett keringő kósza madárcsapatoknak tulajdonítható légi katasztrófákban az utóbbi tíz évben összesen 180-an lelték halálukat. Emlékezetes például a tavaly januári eset, amikor a US Airways 1549-es járata, a New York-i LaGuardia repülőtérről induló Airbus A320 hajtóművébe tévedt madárraj miatt a pilóta kényszerleszállást hajtott végre a Hudson folyó jeges vizén. A csodával határos módon sikerült megmentenie a százötven utas és a személyzet életét.

Ferihegy különösen óvandó repülőtérnek számít, mert a Duna révén az európai madárvilág észak-déli irányú fő vonulási útvonalában fekszik. A repülőtér 1500 hektáros területéről főleg a seregélyek egyre népesebb rajait kell nap mint nap elhessegetni. A vadgalambok, szarkák, telente pedig a szintén védett varjak hada is gondot okoz.

Egyeztetés után

A sólymokat a repülőtéri vadvédelmi referensek és a légi irányító torony közötti egyeztetés után vetik be. A toronyból távcsővel folyamatosan pásztázzák a kifutópályák tájékát, és a madárcsapatok esetleges felbukkanását jelzik a vadvédelmi referensnek - aki sólymával a karján azonnal autóba ül, és a helyszínre robog. A különleges kiképzésben részesült vándorsólyom megtámadja a fűben eleséget keresgélő madarakat, de egyet sem ragad fel közülük. Erre tanítani kell a a ragadozót, ha ugyanis felkapna egy kisebb madarat, a többi zavartalanul folytatná az élelemkutatást. Egy-egy vadászsólyom a napi "műszakban" átlag 18-20 alkalommal csap le a megjelenő madarak közé, ami igencsak megterhelő feladat, ezért is váltogatják egymást a munkára fogott ragadozók. Feladatuk közé tartozik az is, hogy szárnyukat kitárva időnként kört írjanak le a légtérben, szintén elriasztva a többi amdarat.

A vándorsólymokat egy tapolcai telepen képzik ki. Mesterséges keltetéssel gondoskodnak az utánpótlásról, a szülőpárok óriás kalitkában töltik hétköznapjaikat. Amíg egy szabadon élő, szigorúan védett vándorsólyom eszmei értéke félmillió forint, addig a betanított fajtársáé akár az egymilliót is elérheti. A természetben honos sólymok egyébként a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek, gyomirtók hatására néhány éve a kihalás szélére sodródtak, ám a természetvédők jóvoltából számuk mára szaporodik, és újra fontos szerepet töltenek be az élővilág sokféleségét fenntartó táplálékláncban.

Nemzetközi érdeklődés

- A jól képzett magyar őrző-védő vándorsólyom iránt növekszik a nemzetközi érdeklődés - állítja az ügyvezető, példákat is említve. A Bécs-Schwechati nemzetközi légikikötő tervbe vett bővítése örvén a repülőtér fejlesztői már megkeresték a társaságot, de a Lufthansa képviselői is mérlegelik ennek az ökológiai rendszernek az átvételét. A Kft. most a pápai katonai repülőtérrel tervezi az együttműködést, egy olyan élő védelmi rendszer közös kidolgozását, amely akár NATO-kompatibilis is lehet, következésképpen a többi tagország katonai repülőterein szintén szolgálhatnának magyar kiképzésben részesült vándorsólymok.

A munkára fogott vándorsólymok a mezőgazdaságban is hasznosak lehetnek. A szakmai körökben konfliktusos fajként számon tartott seregély a szőlőtermés 10-20 százalékát is elpusztíthatja, aminek következtében évente akár milliárdos nagyságrendű kár keletkezhet a termelésben. A védett, intelligens seregély elsősorban a korai érésű fürtökre utazik, karmával a földre rántja a zsenge fürtöket, mert úgy könnyebben szemezgethet belőle. Az etyeki szőlősgazdák már összefogtak, és 600 hektárnyi ültetvény védelmére veszik igénybe a társaság sólymait - a kooperációnak köszönhetően több tízmillió forinttal csökkent a madarak okozta kár.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.