szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem kis megdöbbenést keltett tudósok körében egy szürke bálna, amely Izrael partjainál bukkant fel az elmúlt hétvégén, mivel a faj példányait több száz éve nem látták a Csendes-óceánon kívül.

A körülbelül 12 méter hosszú és 20 tonna súlyú kifejlett hím feltehetően az északnyugati átjárón keresztül érkezett az Atlanti-óceánba, majd innen a Gibraltári-szoroson át úszott be a Földközi-tengerre. A Csendes-óceán elhagyását az Északi-sarkvidék jégrétegének olvadása tette lehetővé az állat számára - magyarázta Aviad Scheinin, a bálnát azonosító izraeli tengeriemlős-kutató központ elnöke.

Az Atlanti-óceán északi részén élt egykor egy szürkebálna-populáció, ez azonban a 17. vagy 18. században kihalt. Azóta a faj csak a Csendes-óceán keleti és nyugati szélén él.

A kutatók szerint úgy tűnik, hogy bár jócskán lefogyott a hosszú út során, a bálna jól érzi magát a Földközi-tengerben. Elképzelhető, hogy az állat jövőbeli útját műhold segítségével követik majd nyomon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bálnaürülékkel a globális felmelegedés ellen

A bálnaürülék nem csupán természetes trágya az óceánok számára, de segíthet a globális felmelegedés elleni küzdelemben is, mert lehetővé teszi, hogy az óceán több szén-dioxidot nyeljen el - állapították meg ausztrál tudósok.

MTI Tech

Ősi férgek lakmároztak a bálnák csontjaiból

Mintegy harmincmillió évvel ezelőtt fura kinézetű férgek fúrták be magukat a korai bálnák csontvázába - tudósoknak most első ízben sikerült "szitává" lyuggatott cetkövületekre lelniük.