szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Viking-1 rekordját átvéve az Opportunity marsjáró lett a vörös bolygón leghosszabb ideje működő szerkezet.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Viking-1 és Viking-2 űrszondája 1976-ban érkezett a Marsra, ahol földi számítás szerint hat éven és 116 napon át teljesített szolgálatot. Az Opportunity ezt a rekordot adta át a múltnak, de könnyen lehet, hogy csak átmenetileg. Az eredetileg 90 napos küldetésre tervezett marsjáró 2004-ben landolt az égitesten, testvére, a Spirit azonban 21 nappal megelőzte.

A Spiritről jelenleg nem érkeznek jelek, és nem tudni, hogy a tél miatt váltott-e hibernációs üzemmódba, vagy beragadását követően netán végleg felmondta a szolgálatot. Erre majd csak a marsi tavasz beköszöntével derül fény. A NASA mindenesetre felhagyott a szonda újraindításával. Küldetése során az Opportunity viszont dacolt a porviharokkal, és a fagyos téllel is. A golfautó-méretű szerkezet az évek során közel húsz kilométert tett meg, jelenleg - immár 2008 óta - az Endeavour-krátert "támadja". Az útból még bő 11 kilométer van hátra, araszolása így még évekig tart. És hogy mi lett az elődök sorsa?

A Viking-2 három év és 221 nap után állt le, 1980-ban kikapcsolták, miután töltőelemei lemerültek. A Viking-1 vesztét azonban emberi mulasztás okozta: a több mint háromezer kilogrammos szondát véletlenül kapcsolták ki 1982-ben, és többé nem tudtak kapcsolatot teremteni vele. A Marson földi számítás szerint 687 napig tart egy év, egy nap pedig 24 óra, 39 perc, 30 másodperc.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Újabb kisbolygókat neveztek el magyar diákokról

Harmadik alkalommal neveztek el kisbolygót fiatal magyar tudósjelöltekről: a kaliforniai San Joséban kihirdették a 2010-es Nemzetközi Tudományos és Innovációs Verseny, az ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) győzteseit. Az idei díjazottak között szerepelt a két magyar végzős fiatal is, akik közös projektjükkel egy második helyezést és egy különdíjat kaptak.

MTI Tech

A kalciumban gazdag galaxisok titka

Egy öt évvel ezelőtt felfedezett szupernóváról megállapították az amerikai és izraeli tudósok, hogy igen gazdag kalciumban, és egy új szupernóva-osztályba tartozhat.