szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hegycsúcsokat meszel fehérre a perui Andokban Eduardo Gold feltaláló és csapata, hogy ezzel is lassítsa a gleccserek pusztulását.

Gold ezzel az újszerű gondolattal került be a Világbank „100 ötlet a bolygó megmentésére” nevű 2009-es pályázatának 26 nyertese közé. A férfi három Dél-Peruban található csúcsot, azaz összesen mintegy 70 hektárnyi felületet mázolna fehérre: ebből 2 hektárnyi területet vett kezelésbe eddig a kis csoport. A festékpöttyös emberek négyezer méterrel a tenger szintje felett kannákból öntik a meszet a hegycsúcsokra.

A természettudományos képesítéssel nem rendelkező ötletgazda szerint a működési elv egyszerű: a felület fényvisszaverő-képességének megváltoztatásán alapul. A fehérre meszelt csúcsokról ugyanis a nap sugarainak nagy része visszaverődik, a körülötte lévő terület hőmérséklete hűl, így akár kialakulhat egy mikroklíma, és lelassulhat a gleccserek olvadása.

A helyiek számára is különösen fontos a kísérlet, ugyanis ez a vidék már nem alkalmas növénytermesztésre, így egyetlen bevételi forrásuk az állattartás, ehhez viszont vízre van szükség, amelyhez a tünedező gleccserek segítségével jutnak. A világ trópusi övezetben található gleccsereinek 70 százaléka van Peruban, de a globális felmelegedés következtében 22 százalékuk olvadt el az utóbbi 30 évben - olvasható a Világbank egy 2009-es jelentésében.

Ez a kétségbeejtő tény ösztönözte Goldot arra, hogy tegyen valamit a folyamat visszafordításáért. A férfi a kételkedőknek azt üzeni, hogy inkább vállalja a bukást, de elmondhatja, megpróbált megoldást találni, és nem nézte ölbe tett kézzel a környezet pusztulását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Száz éve született a teflon feltalálója

Száz éve, 1910. június 26-án született Roy J. Plunkett amerikai vegyész, minden idők legismertebb és legszélesebb körben használt polimer vegyületének, a teflonnak a feltalálója. A teflon az egyetlen felület, amelyen még egy gekkó sem tud felmászni.

hvg.hu Tech

Újabb kisbolygókat neveztek el magyar diákokról

Harmadik alkalommal neveztek el kisbolygót fiatal magyar tudósjelöltekről: a kaliforniai San Joséban kihirdették a 2010-es Nemzetközi Tudományos és Innovációs Verseny, az ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) győzteseit. Az idei díjazottak között szerepelt a két magyar végzős fiatal is, akik közös projektjükkel egy második helyezést és egy különdíjat kaptak.

hvg.hu Shake

Rubik Ernő, az első magyar dollármilliomos kockája 30 éves

1980-ban még Gábor Zsazsa promotálta Hollywoodban a Rubik-kockát, azóta több mint 350 millió fogyott belőle világszerte. A 30. évforduló alkalmából a német Spiegel magazinnak adott interjújában Rubik Ernő bevallotta: neki is hetekbe került, hogy kirakja.

hvg.hu Tech

Ki találta fel a linket?

Mindannyian tudjuk, ki „találta fel” a Windowst vagy a webet, sőt a legtöbben azt is tudják, kinek köszönhetjük az egeret vagy az USB-s kulcsokat. De mi a helyzet a linkekkel?