szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A metirapon nevű hatóanyag segítségével meg lehet könnyíteni az utazók számára az időeltolódáshoz való alkalmazkodást a göttingeni Max Planck Intézet kutatóinak reménye szerint.

Gregor Eichele kutató vezetésével a tudósok már sikeresen tesztelték a szert egereken, munkájuk eredményeit a Journal of Clinical Investigation című tudományos szaklapban jelentették meg. A tudósok szerint a különböző szervekben lévő molekuláris "órák" egész hálózata koordinálja a test fiziológiai folyamatait, mint például a szívverést, a testhőmérsékletet, az alvási igényeket, a hormonháztartást és a viselkedést. Ezek az "órák" az agyban lévő központ ellenőrzése alatt állnak, ez felelős a szinkronizálásukért és az alkalmazkodásért.

Más időzónába kerülve a szervezetnek ez az érzékeny "műszere" kiesik a ritmusból. A vizsgálatok eredménye szerint ebben a folyamatban jelentős szerepet játszik a mellékvese: amikor a mellékvese "óráját" kikapcsolták a folyamatból, a rágcsálók gyorsabban alkalmazkodtak a megváltozott nappal-éjszaka ritmusához.

A kutatók a létfontosságú szerv órájának kiiktatása mellett azonban sokkal enyhébb módját is találták annak, hogy megkönnyítsék az állatok számára az alkalmazkodást, mégpedig a metirapon nevű anyag alkalmazásával. Most klinikai tesztekkel és alvási fázisban végzett kísérletekkel tervezik megvizsgálni, vajon az emberi szervezetre is hasonló hatással van-e a szer és hogy előidézhet-e mellékhatásokat.

A metirapont már alkalmazzák gyógyszerként, de egyelőre más felhasználási területen.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Öregedést befolyásoló gyógyszerek?

Az öregedés tény, ahogy egyre növekszik éveink száma, úgy halad előre szervezetünk öregedése kíméletlenül és megállíthatatlanul. Szakemberek szerint azonban ideje az öregedést más szemmel nézni, mégpedig úgy, ahogy az ember a betegségekre tekint – amelyek befolyásolhatók, késleltethetők vagy akár kezelhetőek is.