szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

1914. július 28-án kezdődött meg az első világháború. 96 évvel ezelőtt üzent hadat az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiának. Egy hónappal korábban, június 28-án lőtték le Szarajevóban Ferenc Ferdinánd osztrák trónörököst, ami a világ addigi legnagyobb és legkiterjedtebb fegyveres konfliktusához vezetett.

Amúgy Ferenc Ferdinánd a Monarchia föderális átszervezésének volt a híve, ami a birodalmat alkotó népek egyenjogúságát lett volna hivatott szolgálni. Lelövése tehát nem személyes okokkal magyarázható, hanem az egész birodalomnak szólt. Mindeközben a központi hatalmak, Ausztria-Magyarország és Németország már régóta keresték az alkalmat arra, hogy kirobbanthassák a háborút az antanttal szemben.

A Monarchia ezért támasztott Szerbiával szemben egyre keményebb követeléseket a merénylet után, az osztrák-magyar hatóságok ugyanis részt akartak venni a szerbiai nyomozásban. E követelések bűnügyi szempontból nem voltak megalapozatlanok - rendkívül sok nyom vezetett Szerbiába, a merénylőket ugyanis egy ottani titkos szervezet képezte ki. Ám a követelések Szerbia szuverenitását sértették.

A merénylet szerbiai háttere

Gavrilo Princip, Ferenc Ferdinánd merénylője boszniai szerb származású volt, aki osztrák állampolgársága ellenére később, 1912-ben Belgrádba ment. Onnan tért vissza társaival, a "Fekete Kéz", illetve "Egyesülés vagy Halál" neveken emlegetett titkos szerbiai szervezet tagjaival Szarajevóba. (Amíg az osztrák-magyar fennhatóság alatt álló Boszniában élt, már tagja volt a Mlada Bosna - Ifjú Bosznia - nevű szervezetnek.) Szarajevóban Princip egyik társa, Nedeljko Cabrinovic először bombát dobott Ferenc Ferdinánd konvojára, de tévedésből az utána haladó kocsit robbantotta fel. Principnek órákkal később mégis sikerült rálőnie a főhercegi párra - a hiányos biztonsági intézkedések miatt -, és megölte Ferenc Ferdinándot és feleségét, Chotek Zsófiát.

Lövészárokharc az első világháborúban

Gavrilo Principnek összesen még hat társa volt a merénylet idején Szarajevóban, hatan szerbek voltak, egy pedig hercegovinai muzulmán (Mehmed Mehmedbasic). Principék a szerb nacionalista katonai vezetők által létrehozott "Egyesülés vagy Halál" elnevezésű szervezet tagjaiként egyes források szerint alighanem kiképzésben is részesültek Szerbiában. A szerb kormány valami sejtett a nacionalista tisztek által felkészített merénylő-csapatról, és igyekezett is burkoltan és homályosan figyelmeztetni - sikertelenül - Bécset a veszélyre. Ám Belgrád nyilvánosan és konkrétan nem leplezhette le az ingatag belpolitikai helyzet miatt a Boszniába akkor már átjutott merénylőket - írja Galántai József az első világháborúról szóló művében. (A szerb kormány elkésett, amikor megpróbálta megakadályozni Principék határátlépését.)

Orosz-német támogatások

Visszatérve a háború kitörése előtti napok diplomáciájára, minthogy a szuverenitását sértő intézkedéseket Belgrád késlekedett elfogadni, időközben pedig részleges mozgósítást rendeltek el a szerbek, a Monarchia július 23-án ultimátumot intézett Szerbiához. Persze Bécs előbb "carte blanche"-t, azaz jóváhagyást kapott Berlintől, legfőbb szövetségesétől e lépésre - Norman Davies angol történész szerint.

Szerbia közben megerősítést kapott Oroszországtól: az orosz államtanács július 25-én döntött Belgrád támogatásáról. Az Osztrák-Magyar Monarchia viszont július 28-án hadat üzent Szerbiának - ez a világháború kitörésének hivatalos időpontja.

Oroszország erre villámgyorsan mozgósítani kezdett, ami intő jel lehetett volna Németországnak, amely rettegett a kétfrontos háborútól. A német haditervek ugyanis Franciaország gyors lerohanását tervezték (Schlieffen-terv), ezt azonban derékba törhette egy orosz (hátba)támadás. A németek azonban ekkor már nem gondolkoztak hideg fejjel: Berlin ultimátumot intézett az oroszokhoz, majd a franciákhoz. Válasz nem érkezett, így augusztus elsején Oroszországnak, majd 3-án Franciaországnak üzent hadat Vilmos német császár.

A konfliktus következményei

Ugyanezen a napon, tehát augusztus harmadikán a német csapatok átlépték a belga határt, céljuk ezzel Franciaország megtámadása volt. Ekkor már Nagy-Britannia sem tétlenkedett: a korábbi egyezményeknek megfelelően, ultimátumot intézett Németországhoz. Így végül is kialakult pár nap alatt az antant-trió, amely kezdetben még laza szövetségnek tűnt: Oroszország, Nagy-Britannia és Franciaország nézett szembe Németországgal és Ausztria-Magyarországgal, az úgynevezett központi hatalmakkal. Később számos ország avatkozott be a háborúba, így az USA belépése az antant oldalán megpecsételte a német-osztrák-magyar-bolgár-török szövetség sorsát, hiába lépett ki a végén a háborúból a forradalmak által szétzilált Oroszország.

A villámháború - hiába tervezték ezt mindkét oldalon - gyorsan állóháborúvá vált. Az első világháború elhúzódó, négy évig (1918-ig) tartó konfliktus lett, bár tulajdonképpen a háború nyomán kitört fegyveres belső és külső harcok még 1919-ben vagy akár a húszas években is zajlottak számos államban és a felbomlott birodalmak utódállamaiban (Szovjet-Oroszország, Magyarország, Törökország).

A háborút elvesztették végül a központi hatalmak, a legsúlyosabb következményekkel Ausztria-Magyarország volt kénytelen szembenézni: a kettős birodalom felbomlott, az utódállamokból alakult meg a mai Ausztria, Magyarország, illetve részben Románia és Lengyelország. Új állam volt az időközben felbomlott Csehszlovákia és Jugoszlávia, amelyek bomlási folyamatai a XX. század utolsó és a XXI. század első évtizedeiben folytatódtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elhunyt az I. világháború utolsó brit veteránja

Harry Patch 111 éves korában, egy idősotthonban halt meg. Éppen egy héttel élte túl egykori bajtársát, Henry Allinghamet, aki múlt szombaton hunyt el, 113 évesen. Allingham volt egyben a legidősebb férfi is a világon.

Szegő Iván Miklós Tech

Trianon-konferencia: meddig tartott az első világháború?

Mikor ért véget az első világháború? 1918-ban vagy 1945-ben? Nálunk mindenesetre csak 1920-ban a trianoni békeszerződéssel, de máshol is még folyamatosan zajlottak a küzdelmek az 1918-as fegyverszüneti egyezmények után. Csak néhány példa: Szovjet-Oroszország, Görögország, Törökország, Lengyelország, de a magyar-román és a magyar-csehszlovák összecsapások 1919-ben is még a térségbeli feszültségeket jelezték. Minderről a Politikatörténeti Intézet szerdai konferenciáján esett szó.

MTI Itthon

Sólyom és Szekeres Doberdóba tart

Sólyom László köztársasági elnök holnap Doberdóba látogat, ahol Szekeres Imre honvédelmi miniszter jelenlétében ünnepélyesen felavatja a Magyar Kápolnát az olaszországi Doberdo del Lagóhoz tartozó Visintini faluban, a IV. Károly király által létesített kegyhelyen.