szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hüllők hódították meg elsőként a gerincesek közül a szárazföldet, erről árulkodnak a 318 millió éves lábnyomok, amelyeket Kanadában fedeztek fel.

A lábnyomokat New Brunswick tartományban a Fundy-öböl szikláin Howard Falcon-Lang, a Londoni Egyetem docense vette észre, aki Mike Bentonnal, a Bristoli Egyetem professzorával és kanadai kutatókkal közösen ismertette a felfedezést a Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology című folyóiratban.

A tudósok régóta feltételezik, hogy a hüllők hagyták el elsőként a tengert, s rendezkedtek be a szárazföldi létre. A hüllőknek a kétéltűekkel ellentétben ugyanis a szaporodáshoz nem kell vissza-visszatérniük a vízhez. Az új felfedezés alátámasztja ezt az elméletet: a sziklák, amelyeken felfedezték a lábnyomokat, azt mutatják, hogy a hüllők a tengertől több száz kilométerre, a folyóvölgy száraz síkságain éltek - olvasható a ScienceDaily hírei között.

"A lábnyomok a karbon időszakból származnak, amikor csupán egyetlen kontinens, a Pangea létezett. Az első életformák a tengerparti mocsárvidéket népesítették be. Ezt a területet esőerdők borították, amelyek hatalmas páfrányoknak és óriási rovaroknak szolgáltak otthonául. Amikor a hüllők elhagyták a tengert, tettükkel kitolták az állatvilág életterét, hiszen a kontinens száraz belsejét hódították meg" - magyarázta Mike Benton professzor.

Ugyanez a kutatócsoport találta meg 2007-ben New Brunswickban a legrégebbi ismert hüllőlábnyomokat. A most felfedezett lábnyomok a három évvel ezelőtt megtaláltakkal azonos korúak, vagy valamivel idősebbek.

Howard Falcon-Lang szerint a Fundy-öböl a fosszíliavadászok valóságos paradicsoma. "A tengeri sziklák igen gyorsan erodálódnak, s  valahányszor egy kődarab leválik, nagyon izgalmas őslénytani maradványok kerülnek napvilágra. Sohasem tudjuk, hogy a következő percben mire bukkanhatunk" - magyarázta Howard Falcon-Lang.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megjelenhetnek-e hüllők az Északi-sarkon?

Élhetnek-e a globális felmelegedés folytán újra hüllők az Északi-sarkon - teszi fel a kérdést Mark Lynas brit környezetvédő, író-újságíró annak kapcsán, hogy Axel Heiberg-szigeten 55 millió éves krokodilszerű lények éltek.

MTI Tech

Páváskodva versengtek az őshüllők

A pávákat megszégyenítő rituálékkal versengett a nőstények kegyeiért az őshüllők némelyike - derítették ki brit és ausztrál tudósok, akik kutatásaikról a The American Naturalist című folyóiratban számoltak be.