szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy a Windowsból miként lehet eltávolítani a már szükségtelen alkalmazásokat, így...

Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy a Windowsból miként lehet eltávolítani a már szükségtelen alkalmazásokat, így aztán nem ritka, hogy egy-egy felhasználónál a Start menüben már nem létező helyekre mutató linkeket találunk. Ám a Windowsos programok esetében a program saját mappájának manuális törlése a legtöbb esetben rengeteg egyéb állományt és Registry bejegyzést hagy hátra (a telepítők általában a rendszer- és felhasználói mappákba is másolnak ezt-azt, s a Registryt is teleszórják saját bejegyzésekkel).
Windows alatt érdemes tehát legalább arra venni a fáradtságot, hogy a Program eltávolítása vagy módosítása listából kiválasztva, majd az Eltávolítás gombra kattintva likvidáljuk a programokat. Így a szoftver saját Uninstall alkalmazása indul el, amely a programfájlok mellett az esetleges Registry bejegyzéseket, konfigurációs fájlokat stb. is magával viszi a digitális sírba. Elvileg… Mert sajnos ezek az Uninstall alkalmazások sem végeznek mindig tökéletes munkát, vagy a fejlesztő hanyagsága miatt, vagy azért, mert a telepített program a használat közben is létrehozott mondjuk konfigurációs fájlokat, amelyekről az Uninstall gyakorlatilag nem is tud. Ilyenkor jönnek jól a különféle Uninstall alkalmazások, amelyek a “rendes” Uninstall szoftver lefuttatása után még végignézik a gépet a “maradékokért”.

Az egyik legjobb ezek közül a Revo Uninstaller, amely könnyen használható és kellően körültekintően dolgozik. Még néhány Windows-takarító funkcióval is rendelkezik, ám nincs egyedül, számtalan egyéb, hasonló szoftver létezik még.
Hasonló eljárásra képes még például az iObit Advanced Uninstaller is, amely ugyancsak felkutatja az esetleges maradványokat, miután a rendes Uninstall program végzett.
Az Ashampoo Magic Uninstaller kicsit más megközelítést használ. Képes a telepítések figyelésére, a változtatások megjegyzésére, így nem utólag vizsgálódik, hanem “már előre tudja”, mit az, amit majd el kell tüntetni (az ingyenes verzió innen tölthető le, a teljes verziós kulcsért ingyenes regisztrációra van szükség).
A zSoft Uninstaller szintén figyel telepítéskor, s az eltávolításnál már tudja, milyen változások történtek. (Zárójelben jegyezzük meg, hogy mindhárom program rendelkezik magyar nyelvű menüvel).

De jelen van még az ingyenes részlegen az Argente Uninstaller is, sőt, a Comodo is nemrég jött ki saját program-menedzserével (Comodo Programs Manager), amely ugyan nem képes a telepítések nyomon követésére, vagy utólagos felderítésre, viszont kényelmes felületen teszi elérhetővé az össze telepített alkalmazás és driver eltávolítóját, különféle Windows funkciók kikapcsolásának lehetőségét, és a Windows frissítéseket is menedzselhetjük vele. Sőt, a programok esetleges új alverzióinak, verzióinak megjelenését is kényelmesen ellenőrizhetjük a segítségével.
Szóval van választék bőven (még nem is értünk a felsorolás végére). Most azonban arra lennénk kíváncsiak, hogy olvasóink melyik alkalmazást részesítik előnyben az általunk felállított TOP 10-es listából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!