szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár 40 új állat- és növényfajt is felfedezhettek Indonézia partjainál egy augusztus 14-én véget ért háromhetes expedíció során - jelentették be a kutatók csütörtökön.

Az amerikai és indonéziai szakemberekből álló kutatócsoport a létező legmodernebb technológia segítségével vizsgálta az Indonézia partjaihoz közeli Sangihe Talaud tengerfenéki régió flóráját és faunáját. A vizsgált terület teljes egészében a Malajziától a Fülöp-szigeteken át Indonéziáig húzódó úgynevezett Korallháromszögben található: ez a közel hatmillió négyzetkilométernyi terület a világon egyedülálló gazdagságú tengeri élővilágának ad otthont.

A kutatók elmondásuk szerint maguk is elámultak a sokrétű, színes világot tükröző felvételek láttán. Az élőlények között voltak többek közt tányérméretű tengeri pókok és virágszerű, feltehetően húsevő szivacsok is. A kanadai Victoria Egyetem kutatója, Verena Tunnicliffe elmondása szerint a rendkívüli felvételek bepillantást engednek a világ egyik legösszetettebb, ugyanakkor kevéssé ismert tengeri ökoszisztémájába.

A több mint 100 órányi videófelvételt és 100 ezer fotót egy robotjárműre rögzített nagyfelbontású kamera készítette, mely a képeket élő egyenesben továbbította az expedíciós központokba műholdak és nagysebességű internetkapcsolat segítségével.

A kutatók kifinomult hanglokátoros térképészeti eljárással, valamint a robotjármű segítségével derítették fel az Indonézia északi partjai közelében található, közel 54 ezer négyzetkilométeres tengerfenéki területet, amelynek mélysége 240 métertől 1600 méterig terjedt.

Az expedíciót az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatalának (NOAA) hajójáról, az Okeanos Explorerről hajtották végre, de egy indonéziai hajó, a Baruna Jaya IV is hozzájárult a kutatáshoz minták gyűjtésével. Ezek a minták minden jövőbeli felhasználási jogosultsággal együtt Indonéziát illetik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!