szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bolgár régészek egy kör alakú halomsírra bukkantak a Fekete-tengertől nem messze, a régóta ismert archeológiai lelőhelyen, Pliszkában.

Az archeológusok feltételezései szerint az óbolgárok, illetve bolgár-törökök temetkezési helye lehetett itt. Pliszka a középkorban bolgár főváros is volt, de a mostani leletek még abból a korszakból származnak, amikor valószínűleg a bolgár-török hódítók még nem vették fel a kereszténységet. A halomsír a középkori város maradványai mellett került elő.

A halomsír a keletről érkező bolgár-törökök - ők még feltehetően török nyelven beszéltek, és csak később szlávosodtak el - első letelepülésekor, a Balkán-félszigetre érkezésük után keletkezhetett, emiatt egyedülálló jelentőségű lehet.

A halomsír hasonló a hunok halomsírjaihoz, de arányaiban a bolgároké nagyobb. A most megtalált sírban feltehetőleg a bolgár-török "arisztokrácia" tagjai nyugszanak.

Bulgáriában a bolgár-törökök Aszparuh kán vezetésével alapítottak államot 681-ben. Csak jóval később, a kilencedik század közepén, I. Borisz idején vették fel a kereszténységet. Pliszka 681 és 893 között volt Bulgária fővárosa, a települést a krónikák szerint Aszparuh kán alapította. A 10. században Preszlavba került át az ország igazgatási központja.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Régészeti vita: „kib.szott népnek” nevezte a bolgárokat saját miniszterük

Egy bolgár miniszter, Bozsidar Dimitrov, aki korábban az ottani Nemzeti Múzeum igazgatója is volt, "kib.szott népnek" nevezte egy telefoninterjúban a bolgárokat, miközben történész-régész kollégáira is hasonló jelzőt alkalmazott, a Keresztelő Szent János ereklyéinek hitelességéről folyó vita miatt.