szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A feltételezettnél négyszázmillió évvel korábban fejlődtek ki az első komplex szervezetek - áll egy Nature magazinban megjelent tanulmánban, amelyet a PhysOrg című portál idéz.

Skóciai kőzetminták tanúsága szerint a földi élet szempontjából kulcsfontosságú változás, az oxigén feldúsulása a légkörben 1,2 milliárd évvel ezelőtt történt, 400 millió évvel korábban, mint eddig feltételezték a tudósok. Mindeddig a tudósok azt feltételezték, hogy e fontos légköri változások 800 millió évvel ezelőtt történtek, amikor a megemelkedett oxigénszint lehetővé tette, hogy az egyszerű szervezetek mellett soksejtű organizmusok is kifejlődhessenek bolygónkon - olvasható a PhysOrg című tudományos hírportálon. 

Egy baktérium kémiai "szignója" azonban, amelyet ősi kőzetmintákban találtak a Skót-felföld északnyugati részén Lochinver közelében, azt bizonyítja, hogy az evolúció szempontjából e kulcsfontosságú esemény a feltételezettnél 400 millió évvel korábban történt. Mint John Parnell, az Aberdeeni Egyetem geológiaprofesszora rámutat, geokémiai vizsgálataik során egy baktériumcsoportot fedeztek fel egy olyan üledékkőzetben, amely 1,2 milliárd évvel ezelőtt egy őskori tó fenekén képződött. 

"Vizsgálataink során arra derült fény, hogy ezek a baktériumok, amelyek alaphelyzetben kén révén nyerték az életfenntartásukhoz szükséges energiát, az oxigént is felhasználták egy sokkal komplexebb és hatékonyabb kémiai reakcióban. Így biztosították a túléléshez szükséges energia egy részét. A kémiai reakció arról árulkodik, hogy a földtörténetnek már egy sokkal korábbi szakaszában érte el a komplex szervezetek szempontjából kritikus szintet a légköri oxigén" - mutatott rá John Parnell. Adrian Boyce, a glasgow-i egyetemi környezetvédelmi kutatóközpont tudósa azt emelte ki, hogy a felfedezés új megvilágításba helyezi a légkör kialakulásának folyamatát, s a földi élet evolúcióját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!