szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Három brit fiatalember meglepő kísérletre vállalkozott: egy papírcsövekből készült, csaknem egy méter szárnyfesztávolságú repülőt juttattak fel közel 30 kilométeres magasságba. A Vulture-1 az indítóállástól mintegy 40 kilométerre sikeres landolást hajtott végre, a fedélzetére szerelt kamerákkal pedig lélegzetelállító felvételeket is készített.

A BBC szerint Steve Daniels, John Oates és Lester Haines azért vállalkozott a projektre, hogy „új életet leheljenek a brit űrkutatási programokba”.

A Vulture-1 (keselyű) nevű vitorlázó gépet október 28-án Spanyolországból indították el, és egy héliumos ballonnal emelték fel 27 400 méteres magasságig. Itt a repülő levált a szállítóeszközről és visszaereszkedett a Föld felszínére. Menet közben videofelvételeket és fényképeket készített, majd Madridtól mintegy 160 kilométerre nyugatra ért földet. Bár egy erdős területen szállt le, jelentősebb sérülés nélkül megúszta a kalandot, csak az egyik szárnya lyukadt ki landolás közben.

A Vulture-1 fotóján jól látható a Föld görbülete
BBC

Az egyméteres szárnyfesztávolságú gép vázát papír szívószálakból készítették és papírlapokkal borították. Építése közel egy évig tartott, a nyomkövető rendszerét és a kamerákat működtető mechanizmust a Qinetiq nevű védelmi fejlesztésekkel foglalkozó cég segítségével alkották meg.

A PARIS (Paper Aircraft Released Into Space) nevű projekt 8000 fontba, vagyis valamivel több mint 2,5 millió forintba került.

A csapat aggódott, hogy a gép, amely 90 perc alatt ereszkedett le az űr széléről, alaposan elsodródik majd az indítási hely közeléből. Végül szerencsével jártak, nem kellett messzire menni, hogy begyűjtsék a felvételeket, amelyeket a PARIS projekt Flickr-oldalán lehet megtekinteni.

„Azt hittem, jó pár napba beletelik majd, mire megtaláljuk” – nyilatkozta Oates a BBC-nek. „Szerencsések voltunk, mert a gép majdnem egy szafariparkban lévő oroszlánketrecbe esett, de végül probléma nélkül megtaláltuk egy elhagyatott területen.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Nem gyullad fel a papírrepülő az űrben

Olyan papírrepülőgépet fejlesztettek ki a tokiói egyetem kutatói és a JOAA origami-társaság tagjai, amely képes levitorlázni az ISS űrállomásról a Föld felszínére és közben nem gyullad fel, írja a japán Asahi Shinbun napilap.

MTI Tech

Nem lesz Oroszország hőse a fél évet az űrben töltő Szurajev

Makszim Szurajev űrhajós nem kapja meg az Oroszország hőse kitüntetést: noha az űrhajósokat felkészítő központ kétszer is felterjesztette, a védelmi minisztérium mindkét esetben elutasította a javaslatot azzal az indoklással, hogy nem eléggé megalapozott.

MTI Tech

Elszabadult egy távközlési műhold a világűrben

Elszabadult televíziós távközlési műhold sodródik a világűrben, azzal fenyegetve, hogy egy másik műhold pályájára lép, és megzavarja az amerikai kábeltelevíziózást - közölték a két műholdat üzemeltető vállalatok.

MTI Tech

Az űrbe megy a Boeing

Megkezdi a jegyárusítást a nemzetközi űrállomásra látogató járataira a Boeing repülőgépgyártó cég és egy űrturizmust szervező iroda. Az együttműködésről szóló szerződést szerdán jelentették be - most már csak az űrrepülésre alkalmas gépeket kell megépíteni.

hvg.hu Napi merítés

Utazzon az űrbe!

Néhány hónapja mutatta be első űrutasszállító repülőgépét a Richard Branson tulajdonában lévő Virgin Galactic, a turisztikai célú űrutazás piacvezető cége - olvasható a Világutazó blogon.

MTI Gazdaság

Magyar fémhabot gyártottak az űrben: miskolci cég exkluzív sikere

Sikerült fémhabot előállítani vasárnap a három évtized után második magyar anyagtudományi űrkísérletben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén – erősítette meg Bárczy Pál egyetemi tanár, a habosítóberendezést kifejlesztő, miskolci székhelyű Admatis Kft. igazgatója.