szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fővárosi Bíróságon szerzői jogok megsértése miatt indított perben első fokon precedens értékű pert vesztett a Synergon Informatikai Nyrt. A felperes mikrovállalkozás programját illetéktelenül felhasználó cég saját állítása szerint teljesen átdolgozta a szoftvert, ám egy programozási hiba leleplezte a jogsértést.

A Synergon Informatikai Nyrt. a több éve húzódó perben első fokon pervesztes lett egy mikrovállalkozással szemben, amellyel korábban szerződéses jogviszonyban állt.

A bíróság - többek között - független informatikai igazságügyi szakértők nyilatkozatai alapján egyértelműen megállapította, hogy az alperes, a Synergon Informatika Nyrt. az elsőrendű felperes, az Anasco Informatika Kft. vagyoni jogait, valamint a felperesek szerzői jogait megsértette a saját szellemi alkotásuk jogosulatlan felhasználásával és engedély nélküli átdolgozásával.

„Az ítélet már megszületett, bár a pontos indoklás nincs a kezünkben” – mondta a hvg.hu kérdésére Hont János, az Anasco Informatika startégiai vezetője. „A bíróság a továbbiakban meg fogja állapítani, hogy pontosan milyen és mekkora kár érte a céget.”

Hont János szerint az Anasco Informatikai először 2000-ben, majd 2002-ben kötött szerződést a Synergon Informatika Nyrt.-vel, saját fejlesztésű elektronikus vizsgáztató rendszerének értékesítésére. Utóbbi cég 2003 első felében egyoldalúan el akart állni a szerződéstől. A későbbiekben kiderült, hogy ettől függetlenül, némi változtatást követően a szoftver értékesítése tovább folyt.

„2002 októberében egy jegyzőkönyv kíséretében átadtuk a program forráskódját a Synergonnak” – magyarázta Hont. – Ők pedig közölték, hogy nem kívánnak velünk a továbbiakban együtt dolgozni, mivel teljesen átdolgozták a szoftvert, amelyet már a sajátjukként értékesítenek. A program azonban tartalmi elemeiben és megjelenésében is kísértetiesen hasonlított az általunk fejlesztett változatra. Ekkor polgári és büntetőjogi eljárást is indítottunk. Az utóbbit végül az illetékes ügyészség elutasította, mivel az indoklás szerint akkor már nem volt megállapítható, hogy ki és milyen mértékű bűncselekményt követett el. A polgári perben végül a bíróság összevonta a büntetőügyben fellelt információkat, valamint az összes független igazságügyi szakértő véleményét, akik egybehangzóan azt állapították meg, hogy az Anasco szoftverét valóban engedély nélkül használta a Synergon.”

A bizonyíték egy részét a forráskódban szereplő apró hibák jelentették. A Synergon fejlesztői számára teljesen ismeretlen programhibát az átdolgozott változatban is lehetett produkálni, ez pedig egyértelműen az Anasco fejlesztése volt, ami bizonyítja, hogy a kódot lemásolták és a szoftvert illetéktelenül használták – tette hozzá Hont János.

Az ügyben szerettük volna megszólaltatni a Synergon képviselőit is, de cikkünk írásakor a cég központi telefonszámán nem reagáltak a hívásunkra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!