szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jegesmedvék nagy valószínűséggel veszíteni fognak a grizzlyk ellen a táplálékért vívott küzdelemben, mert állkapcsuk és fogazatuk nem igazán jó növényevésre - erre a következtetésre jutottak amerikai kutatók.

A két medvefajta - a jegesmedve és a grizzly - a Föld éghajlatának melegedése miatt egyre közelebb kerül egymáshoz. A grizzlyk északabbra kalandoznak, mivel visszahúzódik az örök jég birodalma, a jegesmedvék viszont délebbre, mert nehezebb megszerezniük táplálékukat. Hagyományos fókavadászatukhoz jégtáblák is kellenek, azokból viszont az olvadás okán egyre kevesebb van. Csakhogy a jegesmedvék állkapcsának izomzata nem ideális erejű, fogazatuk meg nem optimális méretű a grizzlyk étrendjéhez, mely zömmel növényekből áll - állítják a California Egyetem tudósai. 

A jegesmedvék viszont csak 500-800 ezer évvel ezelőtt "fehérítették ki" magukat, ugyanis a barnamedvéktől származnak. Az önváltoztatás oka a jégkorszakhoz alkalmazkodás volt, amit - tudósok szerint - a jegesmedvék csodás gyorsasággal vittek véghez. A vészharangkongatók szerint most hasonlóan gyorsan eltűnhetnek az élővilágból.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A tigrisek kipusztulhatnak, de van remény

A WWF szerint a tigrisek akár már 2022-re végleg kiveszhetnek a Föld színéről, de Jurj Trutnyev orosz természetvédelmi miniszter szerint Oroszországban a csíkos bundájú nagyvadak védelmére beindított program sikeres, és az amuri tigrisek állománya a mostani mintegy 400-ról félezerre emelkedhet.