Az iPad nem olcsó mulatság, viszont valóban megkönnyítheti a mindennapjainkat, beleértve a szórakozást és a munkát egyaránt. Az alábbiakban összeválogattunk néhány olyan ingyenes alkalmazást, amelyek hasznosak és jó minőségűek, és persze hozzá vannak idomítva az iPad nagy kijelzőjéhez. A programokat már az – éppen – legújabb, 4.2.1-es rendszerrel teszteltük.
Jegyzetelés: Evernote, Note Hub
Bár az iOS-ben van egy alap jegyzettömb, azért annak elég korlátozottak a lehetőségei. E két program merőben különböző dolgokat valósít meg, de mindkettő igen jó választás lehet jegyzeteléshez, ötletek vázolásához.
Az Evernote szolgáltatásról már írtunk részletesen itt, a lényege, hogy anyagainkat online tároljuk (rengeteg jegyzet, jó néhány fotó stb. elfér az ingyenes tárhelyen is) és bárhonnan kényelmesen elérjük azokat. Jól átgondolt felépítésű kliens alkalmazást tölthetünk le több rendszerre hozzá (Windows, OS X, Android, iOS stb.), köztük természetesen iPadre is. A dolog lényege tehát, hogy bárhonnan elérhető jegyzeteket kreálhatunk vele, kényelmesen, gyorsan.
Ezzel szemben a Note Hub ingyenes verziójából pont a megosztási lehetőség hiányzik (3 dollár a kiegészítés hozzá, hogy a dolgainkat megoszthassuk mondjuk a Dropbox szerverén, viszont cserébe nem csak egyszerű szöveges jegyzeteket készíthetünk benne, hanem több elemből (rajz, térkép, weblap, szöveges jegyzet) álló projekteket hozhatunk létre, egy helyre gyűjtve az adott témához kapcsolódó információkat. Mindezt egy könnyen használható és ízléses felületen, ahol szabadon rendezgethetjük a dolgainkat.
Szórakozás: VLC, AirVideo, SPB TV, Shazam
Az iPad persze igazi, hordozható szórakoztató eszköz is. Kezdjük rögtön a videózással, hiszen egy ekkora képernyőn már élmény filmet nézni útközben vagy a kanapén eldőlve. Ám az iPad saját videolejátszója meglehetősen visszafogott a támogatott videoformátumokat illetően, így hosszasan konvertálhatunk mindent, vagy választhatunk a beépített helyett egy másik lejátszó szoftvert.
Ha a VLC-t választjuk (amíg még tehetjük, mert elképzelhető, hogy hamarosan lekerül az App Store-ból), akkor nem kell szenvednünk a videók konvertálásával. Egyszerűen az iTunes-ban bemásoljuk a VLC-hez a különféle formátumú videofájlokat, és konvertálás nélkül lejátszhatjuk azokat a készüléken.
Az AirVideo kicsit máshonnan közelít a dologhoz, de ezzel is megúszhatjuk a hosszas konvertálgatást. Ezzel a programmal (egy PC-s vagy maces kliens telepítése után) megoszthatjuk a filmeket tartalmazó mappáinkat a gépünkön, így azokat wifin keresztül elérhetjük az iPadről. Ha olyan filmről van szó, amelyet alapból nem tudna lejátszani az iPad, az AirVideo röptében átkonvertálja azt, így mi azonnal (pár másodperces késleltetéssel) elkezdhetjük nézni. Ennek két előnye is van: nem kell átmásolni a filmet az iPadre, amivel helyet takarítunk meg, és nem kell előre konvertálnunk, amivel pedig időt nyerünk.
Sajnos az ingyenes verzió csak maximum 5 filmet lát egy mappában, szóval kicsit macerásabb a használata, de nem lehetetlen. Ha pedig később úgy gondoljuk, 3 dollárért megvehetjük a teljes változatot is az App Store-ban.
Ha egy kis online tévézésre vágyunk, az SPB TV talán a legjobb megoldások egyike iOS-en (és úgy általában a többi mobil rendszeren is). Ennek is van iPades verziója, amelyben több száz online tévéadás közül válogathatunk (közöttük 5-6 magyar adásból is).
Aki pedig inkább a zene megszállottja, annak igazi csemege lehet a Shazam, amely egy rövid részletből képes felismerni, hogy éppen mit hallgatunk mondjuk a rádióban, tévében. Csak odatartjuk a mikrofont, és pár másodperc múlva már tudjuk is, milyen dal tetszett meg hirtelen. Sajnos elsősorban külföldi előadókban van otthon.
Számok világa: Convert Units, Curency, xCalculator
Konvertálni, számolni szinte mindig kell. Ehhez három remek, ingyenes megoldást tudunk javasolni.
A Convert Units, ahogy az a nevéből is kitalálható, a különféle mértékegységek közötti átváltást könnyíti meg (az ingyenességért cserébe egy diszkrét bannert kell elviselnünk, de ekkora képernyőn ez nem zavaró), míg a Currency kifejezetten a valutaárfolyamokról ad tájékoztatást. Számolgathatunk is vele, de ezen a téren nyomába sem ér az xCalculatornak, amely skinezhető, és vízszintesen elfordítva a képernyőt még tudományos kalkulátornak is használható.
Ráadásul most bekerülhetett ebbe a válogatásba is, mert éppen ingyen adják az App Store-ban (sajnos nem tudni, meddig).
Takarékosság: AppShopper
Hmmm. Lehet, hogy ezzel kellett volna kezdeni a sort, hiszen az AppShopper gyakorlatilag nélkülözhetetlen minden iOS készülékről, így az iPadről is. Csak egy valamit tud, de azt nagyon: összegyűjti számunkra, hogy melyik alkalmazás ára miként alakult. Melyik lett olcsóbb vagy éppen ingyenes, milyen új programok jelentek meg stb.
Szóval jelentős összegeket spórolhatunk meg vele!
Hírek: Pulse
Talán nem túlzás állítani, hogy a Pulse a „legdögösebb” RSS olvasó az App Store-ban, ráadásul most éppen ingyen adják. A program felülete nagyon látványos, kedvenc híroldalaink RSS feedjeit kis nézőképpel, kényelmesen böngészhetjük át, és ami a legjobb, ha kérjük, a megnyitott oldalakat is „áttördeli” nekünk olvashatóbbra a program, megtartva a képeket, beágyazott videókat is.
Természetesen a hírek megosztására is van lehetőségünk, így ha érdekes anyagot találunk, rögtön mehet az ajánló például a Twitterre, vagy mondjuk e-mailben.
Közösség és megosztás: Twitter, Dropbox
Ha már a megosztásnál tartunk, ne feledkezzünk meg két kedvencünkről. Az egyik a Twitter, amelyhez természetesen iPadre is van egy halom kliens alkalmazás, többek között egy olyan, amit maga a cég ad már ki (eredetileg nem ők fejlesztették). Szóval „twitteléshez” a Twitter nevű alkalmazást javasoljuk, mindent tud, ráadásul eszméletlen látványos és praktikusan használható felülete van. Ingyen…
Másik kedvencünk a Dropbox, amelyre ha rákattanunk, később már szinte képtelenség rendes geek módjára élni nélküle.
Az alap 2 GB online tárhely nagyon jól jön, ha megosztanánk egy nagyobb fájlt, és a legjobb az egészben, hogy szinte minden platformról kényelmesen elérjük az oda feltöltött állományokat, és persze fel is tölthetünk rá, sőt egy mozdulattal kérhetünk a fájlokhoz közvetlen linket, amelyet aztán megoszthatunk ismerőseinkkel.
Az iPades kliens felülete nem túl csicsás, viszont kényelmesen használható, ráadásul iPaden rengeteg alkalmazást találunk, amely összedolgozik a Dropbox szolgáltatással (például a Docs to Go irodai szoftvercsomag).
Magával a Dropbox klienssel elérünk minden szerveren tárolt fájlt, és kérhetünk hozzájuk közvetlen linket, mondjuk megosztáshoz, illetve képeket, dokumentumokat tölthetünk le, videókat streamelhetünk (csak azokat a formátumokat, amelyeket az iOS ismer). Emellett fel is tölthetünk a szerverre az iPaden tárolt képeket, videókat.
Fotó és grafika: PS Express és Adobe Ideas
Bár fotózni nem tudunk az iPaddel, azért fotókat még tölthetünk rá különféle forrásokból, és olykor bizony szükség lehet azok gyors szerkesztésére is. Erre az Adobe Photoshop Express szinte tökéletes megoldás lehet. Méretre vághatjuk a fotókat, világosíthatunk, sötétíthetünk, játszhatunk a színekkel, vagy éppen választhatunk a számtalan jópofa effektből és keretből.
Az Adobe Ideas egy másik jópofa program a cégtől. Ezzel villámgyorsan készíthetünk rajzokat, ábrákat. S bár nem egy Painter, azért a célnak megfelel. Bár több réteget is kezel, ez a funkció az ingyenes verzióban nem elérhető, viszont egy mozdulattal megvehetjük a kiegészítést a programon belül.
Fordítás: iTranslate
Végül következzen egy remek szótár- és fordítóprogram, amely több mint 50 nyelvről képes fordítani (szótárazásban persze jobb, a fordítás például a magyar nyelv esetében azért elég vicces eredményeket szokott szülni). Ehhez sajnos online kapcsolat is szükséges, mivel a program a Google Translate szolgáltatására épít. Másolhatunk vágólapra/vágólapról, és bizonyos nyelvek esetében még a szavak kiejtését is kérhetjük.
Az ingyenesség „ára” itt is egy banner, amelyet eltüntethetünk, ha néhány dollárért upgradeljük a programot.