szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A NewScientist.

A NewScientist.com beszámolója szerint a Tokiói Egyetem a Sony Computer Science laboratóriumával közösen megalkotta a PossessedHand nevet viselő prototípust, amelynek köszönhetően az ember hamarosan a gépek bábja is lehet. Persze lehet, hogy csak mi látjuk ilyen borongósan a dolgot, hiszen alapvetően egy jól hangzó találmányról van szó, amelynek segítségével a zenetanulás egészen új értelmet nyerhet a jövőben.

Interfaculty Initiative in information Studies/University of Tokyo

A szerkezet lényegét jelentő mechanizmus elektromosan stimulálja az alkaron található izmokat, amelyek az ujjak mozgatásáért felelősek. Így elképzelhetővé válik az emberi kéz mozgása tudatos irányítás nélkül, vagyis adott a lehetőség arra, hogy hangszeres tudás nélkül játszunk egy hangszeren. Akár jól is.

Emi Tamaki, a kutatás vezetője arról számolt be, már sikerült elérni, hogy az agy irányítása nélkül irányítsák a kezet, ahogy ez az alábbi videón is jól látható:

Nem ez az első ilyen szerkezet, de a PossessedHand sokkal kényelmesebb, mint elődei (akadtak már bőr alá beágyazott, vagy kesztyűként felhúzott modellek, ezzel szemben ez az eszköz csak egy bonyolultabb vérnyomásmérő érzetét kelti). "Ez az elektromos stimuláció leginkább a már jól ismert alacsony frekvenciájú masszázs stimulációkhoz hasonlítható, lényegesen kényelmesebb megoldás" - magyarázta Emi Tamaki.

A kísérlet során sikerül elérni, hogy a tesztalanyok egy koto nevű tradicionális japán hangszeren játszanak - tudás nélkül. Itt főleg a ritmikán van a hangsúly, a PossessedHand segítségével mindössze négy időzítési hibát számoltak, míg az eszköz segítsége nélkül tizenhármat. Ebből már jól látható, hogy ez a rendszer képes azokat is zenére "hangolni", akik egyébként nem rendelkeznek megfelelő ritmusérzékkel.

Interfaculty Initiative in information Studies/University of Tokyo

Persze a PossessedHand nem csak lusta zenetanuláshoz lehet kiváló, a rendszer a rehabilitáció területén is hasznos lehet, hiszen a gép képes mozgásra bírni a testet akkor is, ha nekünk ez nem menne (pl. egy agyvérzés után). A Henrik Gollee, a brit Glasgow Egyetem rehabilitációs eszköz kutatója szerint ez a módszer áttörés lehet, hiszen a PossessedHand egészen finom mozdulatokra is képes, az eddig ismert rendszerekkel csak elnagyolt mozgásokat sikerült véghezvinni.

Ugyanakkor az emberi test gépi mozgatása rejt némi veszélyt magában, a tanulás nélküli mozgás árnyoldalát talán nem kell nagyon ecsetelnünk. A gyógyászat és a rehabilitáció terén persze nagy áttörés lehet, de azért az emberi báb fogalma nekünk akkor is ijesztő egy kicsit. Talán túl sok sci-fi történetet olvastunk már ahhoz, hogy nyugodtak maradjunk, de kétségtelenül izgalmas lesz az első PossessedHand által vezérelt nagyzenekar koncertje. Ha pedig nem akarunk elmenni, majd a gép elsétál helyettünk. A lábainkon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!