szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kora avar kori kisgömbcsüngős arany fülbevalókat találtak egy kislány sírjában a Móra Ferenc Múzeum régészei Makó és Magyarcsanád között, az M43-as autópálya nyomvonalán folyó feltáráson.

Az ásatás során egy tizenöt síros, kis családi temető nyomai bukkantak elő - mondta Szarka József, a múzeum régészeti osztályának vezetője a leletet bemutató szerdai sajtótájékoztatón. Eddig öt sír feltárása fejeződött be, így elképzelhető, hogy újabb érdekes leletek kerülnek elő.

Az avarok 568-ban települtek be a Kárpát-medencébe. A bizánci birodalom ellen folytatott hadjáratok során rengeteg aranyat zsákmányoltak, majd adóként is sok nemesfémhez jutottak. Az ezekből készült tárgyak megjelentek a temetkezésben.

A feltárás során előkerült arany fülbevaló az Avar korból
MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Bár az avarok nomád, vándorló életmódot folytattak, ötvösművészetük rendkívül fejlett volt, egyszerű kivitelű, mégis szép ékszereket készítettek. Ez megfigyelhető a most előkerült fülbevalókon is, amelyek egy-egy szépen megmunkált, apró gömbből és a hozzájuk kapcsolódó karikából állnak - részletezte Szarka József. "A kislány sírjából előkerült egy aranylemezke is, amelyet útravalóul kaphatott az elhunyt, hogy azzal fizesse ki a másvilágig tartó utazást."

A 2012. június 15-ig az M43-as autópálya Makó és az országhatár közötti 25 kilométeres nyomvonalán mintegy 400 ezer négyzetmétert kell feltárniuk a Móra Ferenc Múzeum régészeinek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!