szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Putyin leszögezte, hogy az állam továbbra is támogatni fogja az űrkutatást, s ezt abszolút stratégiai prioritásnak tartja, tekintet nélkül a nemzetközi és az orosz gazdaság ismert nehézségeire.

Oroszország visszatér a Naprendszer bolygóinak kutatásához – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz kormányfő a X. Moszkvai Légi és Űrkutatási Szalon (MAKSZ) hivatalos megnyitóján szerdán, a Moszkva melletti Zsukovszkijban. Putyin leszögezte, hogy az állam továbbra is támogatni fogja az űrkutatást, s ezt abszolút stratégiai prioritásnak tartja, tekintet nélkül a nemzetközi és az orosz gazdaság ismert nehézségeire. Oroszország az űrkutatásra legtöbbet költő négy ország között van, s a 2009-2011 közötti időszakban a repülőgépipar fejlesztésének keretében e célra több mint 270 milliárd rubelt költött – jelentett ki az orosz miniszterelnök.

Bejelentette: döntés született a Zsukovszkijban lévő légi központ jelentős fejlesztéséről. Nemzeti repülőgép-gyártási központot szándékoznak itt kialakítani, az orosz repülőgépgyártás innovációs magját, számos tudományos kutatóintézettel, gyártási klaszterrel és megfelelő szociális és közlekedési infrastruktúrával, és a repülés történetét bemutató múzeummal. Reményét fejezte ki, hogy a 2013-ban megrendezendő, következő MAKSZ-ra, felépül az új, egyesült orosz repülőgép-gyártási korporáció főhadiszállása és a nemzeti központ más létesítményei.

A MAKSZ a világ egyik legnagyobb légi szalonja, amely az orosz és a nemzetközi repülőgépgyártás legújabb eredményeit mutatja be. Az üzleti kapcsolatok felvétele és ápolása, a kooperációk fejlesztése mellett minden alkalommal hatalmas értékű szerződéseket írnak alá a kiállításon, és a szakemberek tudományos konferenciákon, szimpóziumokon találkoznak. Az idei MAKSZ fő attrakciójának a PAK FA T-50 típusú, ötödik generációs orosz vadászrepülőgép bemutatós repülései számítanak. Ezt a gépet 2016-ban szándékoznak hadrendbe állítani az orosz hadseregben.

Szintén nagy érdeklődésre tarthat számot a Boeing 787 Dreamliner, amelynek tervezésében orosz szakemberek is részt vettek, s amelynek némely alkatrészeit Oroszországban gyártják. A kiállítás látogatói első ízben láthatják az Airbus A-308 típusú gépét, amely a világ legnagyobb utasszállító repülőgépe. Négyéves szünet után első ízben megcsodálhatók Zsukovszkijban az amerikai légierő egyes géptípusai is. Gazdag kiállításokkal mutatkoznak be az űrkutatási és rakétaipar orosz vállalatai is.

Szerdán bemutató repüléseket rendezett a három legnevesebb orosz repülő-csoport és az új vadászrepülőgép, és ugyancsak Putyin látogatásához időzítve jelentős szerződéseket írtak alá. A szervezők összesen mintegy hárommilliárd dollár értékű szerződések aláírására számítanak a kiállítás során.

A kiállítás vasárnapig tart nyitva, és a várt mintegy félmillió látogató 40 ország 842 vállalatának száznál jóval több repülőgépével, helikopterével és a repülőgépgyártáshoz kapcsolódó termékeivel ismerkedhet meg: csak a bemutató repüléseken naponta 109 különféle gép vesz részt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!