Nagyon várja a világ a bombahíreket a kis, modulárisan építhető atomerőművekről
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
Először készül az ókori Egyiptom szépséges királynője, Nofertiti szobráról századmilliméteres pontosságú másolat.
A Berlini Állami Múzeumok gipszöntödéjének közleménye szerint a büsztöt egy különösen érzékeny, háromdimenziós szkennerrel mérték meg, amely 0,03 milliméteres pontosságra képes. A színekben gazdag eredeti szobor alapján befestett másolat 2900 euróba (782 ezer forint), a fehér változat pedig 1290 euróba (348 ezer forint) kerül. A múzeumban limitált mennyiségben kapható a különlegesség: összesen száz példányt készítettek belőle.
Miguel Helfrich, a gipszműhely vezetője elmondta, az öntvények elkészítése, illetve az utómunkálatok másfél napig tartanak. A fényűző festés további egy hetet vesz igénybe: több mint negyven speciális színt kell kikeverni és több rétegben felvinni. A berlini múzeum műhelye 7000 tárgyával a világ legnagyobb ilyen intézménye. Az érdeklődő vásárlók bármelyik létező forma másolatát elkészíttethetik.
Nofertiti egyiptomi királynő világhíres mellszobra a múzeum legnagyobb kincse. A 3300 éves büszt birtoklásáért évek óta küzd Németország és Egyiptom: Kairó újra meg újra követeli, hogy juttassák vissza hazájába a kulturális kincset.
A szenzációs leletet James Simon berlini mecénás 1913-ban szerezte meg Egyiptomban Ludwig Borchart régész feltárásai nyomán. A Németország és Egyiptom között támadt feszültség nem szűnik. A kairói régészeti kincsek egykori kormányzati főfelelőse, Záhi Havvász az elmúlt években többször is műkincscsempészéssel vádolta meg az illetékes német hatóságokat. A németek szerint viszont a büszt a Német Keleti Társaság majd a porosz állam révén jogosan került Németország tulajdonába.
Nofertiti a XVIII. dinasztia idején uralkodó IV. Amenhotep, a későbbi Ehnaton fáraó felesége volt.
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.