szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az elektronikus könyvek hazai népszerűségében (pontosabban népszerűtlenségében) nagyban közrejátszik, hogy a neten...

Az elektronikus könyvek hazai népszerűségében (pontosabban népszerűtlenségében) nagyban közrejátszik, hogy a neten fellelhető (akár ingyenes akár fizetős) elektronikus könyvek és hangos könyvek többsége angol nyelvű. A magyar nyelvű kínálat, főleg ingyenes könyvekből elég szűkös (sajnos). Leszámítva a MEK (mellesleg hihetetlenül csúnya) weboldalán található ingyenes gyűjteményt, nem igazán vannak ingyenes, magyar nyelvű e-könyvek a világhálón. Szerencsére nemzetközi szinten a helyzet már jobb, sőt mondhatni elképesztő. A kínálat hatalmas, és egy kis keresgetéssel/ügyeskedéssel szinte mindenhez hozzájuthatunk ingyen. Legyen szó akár történelmi drámáról, akár szakkönyvekről.

Ha nem beszélünk olyan szinten angolul, hogy élvezhessük és megértsük a neten található ingyenes könyveket, akkor érthető módon az most következő ajánlatok nem sokat nyújtanak. Persze nyelvgyakorlásnak talán még így is megteszik…

 Ez első és leglogikusabb lépés megnézni az Amazon ingyenes kínálatát.  Ezt a toplistában találjuk meg, a fizetős könyvek mellett a „top free” hasábon. Meglepően sok, több száz ingyenes könyvet tölthetünk le. A második hely, ahol érdemes akár céltalanul is keresgélni, a Project Gutenberg oldala.

Ezen az oldalon akár PDF, akár mobil verzióban rengeteg könyvet tölthetünk le. Ráadásul kereshetünk szerzőre, évszámra vagy címre is. Ha például Charles Dickens összes művét szeretnénk elektronikus formában (és ingyen) birtokolni, csak keressünk rá a PB oldalán, és máris jön az impozáns méretű lista.

 Persze nem csak klasszikusok vannak a neten, találhatunk tudományos fantasztikus, fantasy, romantikus vagy éppen horror könyveket is szép számmal. Ezen az oldalon például több mint kétezer darab sci-fi könyvhez találhatunk linket. E-könyv és audió formában egyaránt. Ha ez nem lenne elég, a Feedbooks oldalán egészen pontosan 1132 darab „public domain” azaz ingyenesen letölthető és terjeszthető tudományos fantasztikus írást találunk.

A horror iránt fogékony könyvmolyok sem panaszkodhatnak: a Munseys oldalán nagyjából ezer darab klasszikus, és kevésbé ismert „rémisztő” könyvet tölthetünk le. Ha pedig inkább hallgatni szeretnénk őket, az Abook oldalán több mint kétszáz horror audió-könyv várja, hogy letöltsük.

 A romantika kedvelői rengeteg ingyenes könyvet (nagyjából kétszáz darab) találhatnak az Allromance oldalán

A már említett Feedbooks oldalán is hatalmas a választék a szerelmes regényekből: a klasszikusoktól (Rómeó és Júlia) egészen a modern, könnyed „limonádé” darabokig.

 Számunkra a legérdekesebb természetesen az IT jellegű, számítástechnikával esetleg tudománnyal foglalkozó ingyenes könyvek tárháza. Lássuk mi a helyzet ezen a téren!

 A böngészést érdemes a 2020OK oldalon kezdeni. Itt kategóriákba szedve találhatunk meg szinte minden IT jellegű írást, ingyenesen. A kínálat a kézikönyveken át, a tanulmányokig és szakkönyvekig mindent magába foglal. Sajnos az oldal navigációja nem túl felhasználóbarát, ráadásul olyan módon tele van zsúfolva reklámokkal, hogy az már szinte szentségtörés. Miután megszokjuk és kiismerjük, szinte kimeríthetetlen tárházát kapjuk az IT jellegű könyveknek és útmutatóknak. Csak ne húzzuk fel magunkat a sok reklámon…

Az Ebooklobby oldalán 106 darab ingyenesen letölthető IT szakkönyvet találunk. Még jobb a helyzet az Eserver oldalán: itt összesen 21,243 darab letölthető szakkönyvet találunk szinte minden témában. Adatbázis, webdizájn, kommunkáció, szoftverek és operációs rendszerek: szinte mindenhez van kategória, és persze könyvek. A programozási nyelvek iránt érdeklődők az AppsApps oldalán találhatnak rengeteg tankönyvet és szakkönyvet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

A leggyorsabb PDF-olvasók

Igaz, hogy az új Adobe Reader már gyorsabban indul, de ennek ára van, ugyanis a...