szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendkívül hasznos, különleges algafajok élnek a Balatonban - derült ki kedden egy kísérlet során a Magyar Tudományos Akadémia Tihanyi Limnológiai Intézetének kutatásaiból.

A téli tavak életét hosszú évtizedekig egész Európában nem kutatták, mert azt tartották, hogy "alszik", holott a jég alatt igenis érdekes dolgok történnek - mondta Vörös Lajos, a limnológiai intézet hidrobiológiai osztályának vezetője. A tihanyi intézet meglepő eredményekre jutott a téli Balaton tanulmányozása során: a jég alatt mikroszkopikus lények élnek, amelyek karácsonykor szaporodnak, és márciusra el is tűnnek a tóból.

A tihanyi tudósok a téli tavak élővilágának kutatásában Európában az élen járnak. Az intézetben szimultán körülmények között vizsgálták az egysejtű algák és más téli élőlények viselkedését, például hogy miként reagálnak a jég alatti sötétségre, milyen a hőmérsékletük, az anyagcseréjük, hogy építik a fotoszintézis során testükbe a környezetből a szén szervetlen vegyületeit - ismertette az osztályvezető.

MTI

Somogyi Boglárka tudományos munkatárs, a kutatás egyik résztvevője hozzátette: a 2005-2006 telén kezdődött kutatás során több új algafaj jelenlétét mutatták ki a Balatonban. A Duna-Tiszta közötti szikes tavakban végzett mérések során egy addig teljesen ismeretlen algafajra bukkantak.

A különböző algafajok nyáron és télen megtalálhatók a vízben, de télen egészen más fajok, mint nyáron - magyarázta Somogyi Boglárka. A kutatók méréseket végeztek az téli algák szervesanyag-termelésére, és meglepő eredményre jutottak: a három mikrométernél is kisebb algák termelik a planktonikus szervesanyag-termelés több mint felét télen, a jelentőségük tehát igen nagy - jegyezte meg a kutató.

A kutatás eredményeit 2008-ban az első, a tavak téli világával foglalkozó nemzetközi konferencián Finnországban ismertették a tihanyi kutatók. Arról, hogy mi a téli tavak élővilága kutatásának gyakorlati haszna, Somogyi Boglárka azt mondta: segítenek megérteni, mi történik a jég alatt. A téli tavakban zajló folyamatok megismerésével megelőzhető például a halastavakban a halpusztulás.

A tihanyi intézetben kedden működés közben mutatták be Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA SZTAKI) által kifejlesztett digitális holografikus mikroszkópot, amelyhez a limnológiai intézet tapasztalatait is felhasználták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!