szerző:
Nákovics László
Tetszett a cikk?

Manapság rengeteg online szolgáltatás login adatait, kártyák PIN kódjait és levélfiókok jelszavait kellene fejből tudnunk, ami nem is gond, ha mindenhol ugyanazokat az azonosítókat és kódokat használjuk. Csakhogy ez a biztonság rovására mehet!

Aki komolyabban használja az internetet, az online szolgáltatásokat, annak valószínűleg minimum 10-15 helyre van már saját felhasználói fiókja. Ennyi helyen kell választania saját felhasználónevet, jelszót, kódokat, azonosítókat. Ha mindenhol ugyanazokat az információkat adjuk meg, az ugyan kényelmes – könnyű megjegyezni -, de biztonsági szempontból az egyik legrosszabb megoldás. Így ugyanis elég, ha egyetlen hozzáférésünket feltörik (ami manapság azért nem olyan ritka), s a felhasználónevünk (esetleg e-mail címünk) és jelszavunk birtokában gond nélkül jutnak be a többi helyre is (tegyük fel, hogy a Twitter szerveréről szivárognak ki ilyen adatok, amelyek segítségével aztán Facebook, Gmail, LinkeId stb. eléréseinknél is bepróbálkoznak majd az adatbázist megszerző bűnözők, valószínűleg sikerrel).

Nem akarjuk hosszúra húzni a bevezetőt, a lényeg: ha jót akarunk, válasszunk megfelelően összetett (például nem a születésnapunk dátumából, vagy a becenevünkből álló) jelszavakat és lehetőleg ne ugyanazt adjuk meg minden új helyen. Ez így már biztonságos, mindössze egy gond van vele: ki tud megjegyezni 15-20 különböző belépési adatot, pláne, ha tényleg biztonságosnak ítélhető - hosszú és meglehetősen "zagyva" - jelszavakat használtunk.
Nos, ilyen esetekre találták ki a jelszómenedzser alkalmazásokat, amilyen például az ingyenes Keepass is. A program 2-es verziójával egy biztonságos, titkosított adatbázisban őrizhetjük adatainkat, amelyekhez bármikor hozzáférhetünk a gépünkön. Az adatbázist egyetlen jelszóval is védhetjük (lehetőleg ez se legyen azért nagyon könnyen kitalálható), így elég ezt megjegyeznünk, minden más adathoz hozzáférünk a programban amikor szükségünk van rájuk. Login adatok, bankkártya adatok, PIN kódok stb. tárolhatók az adatbázisban, kategorizálva, csoportokra bontva. A felület áttekinthető, ráadásul letölthetünk hozzá magyar nyelvi csomagot is, így honosított menükkel is használható (letölteni innen lehet, a telepítéshez pedig csak másoljuk be a kicsomagolt fájlt a program mappájába).

A Keepass segítségével akár generáltathatunk is biztonságos jelszavakat, ráadásul teljesen testre szabható módon (akadnak olyan szolgáltatások, amelyeknél követelmény például a kis- és nagybetűk, számok és speciális karakterek vegyes használata, illetve megadnak minimális hosszt is a jelszónak).
Ha még a Mester-jelszót sem szeretnénk megjegyezni, akkor készíthetünk egy kulcsfájlt is az adatbázishoz (ezt persze nem túl praktikus ugyanazon a gépen tárolni, érdemesebb inkább egy USB pendrájra feltenni). De ha még nagyobb biztonságra törekszünk, kombinálhatjuk is a védelmeket, sőt, akár Windows fiókhoz is rendelhetjük az elérést.
Aki esetleg mobilon is szeretné használni az így létrehozott adatbázist, annak számos – nem hivatalos – Keepass kliens áll rendelkezésére, szinte minden népszerű mobil platformra (iOS, Android, Windows Phone 7 stb.). Ezek többnyire Dropbox fiókból vagy Skydrive szerverről is képesek elérni az adatokat.
A programból van portable, azaz hordozható változtat is, így akár egy pendrájvon is magunkkal cipelhetjük jelszavainkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!