Érdekes: hangos névjegyekkel kísérletezik a Wikipedia

Valóban kihasználja a számítástechnika adta lehetőségeket a WikiVIP: most már nemcsak olvashatunk a hírességekről, hanem a hangjukat is hallhatjuk.

  • hvg.hu hvg.hu
Érdekes: hangos névjegyekkel kísérletezik a Wikipedia

A Wikipedia Voice Intro Project, röviden csak WikiVIP a Wikipedia egy érdekes kezdeményezése, amelyben a hírességek életrajza alatt egy kb. 10 másodperces hangos bemutatkozás is található tőlük.

A projekt olyan nevekkel startolt, mint a holdkomppilóta Charles Duke vagy az angol író, humorista, televíziós személyiség, Stephen Fry, aki még az aláírását is megosztotta a nagyérdeművel. Mindebben nemcsak az a jó, hogy a száraz biográfia mellett valami emberit is hallunk, hanem hogy a legilletékesebbtől tudhatjuk meg nevének pontos kiejtését.

Az ötletgazda a Wikipedia-szerkesztő Andy Mabbett, aki a BBC-nél is dolgozik, és közbenjárására először adott át a BBC licencelt hanganyagokat, így például a www atyjának tartott Sir Tim Berners-Lee szavait.

A Wikipedia önkénteseket is keres, olyanokat, akik hangmintákkal szolgálhatnak egy-egy hírességhez, vagy ha maguk is Wikipedia-alanyok, akkor hangos bemutatkozót (is) adnának.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.