szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár 2000 olyan magazinborító is elfér egyetlen sókristályon, amelyet az IBM különleges 3D printerével készítettek

Valami nagyon nagy dolgot csináltak az IBM kutatói, ami valójában nagyon-nagyon kicsi. A National Geographic Kidsszel együttműködve elkészítették a világ legkisebb magazinborítóját (egy parányi máanyag lapkát), ami csupán elektronmikroszkóp alatt látható, hiszen mindössze 11 x 14 mikronos (a mikron a milliméter ezredrésze).

Mindehhez egy nanotechnológiás nyomtatót használtak, ami persze egészen másképp működik, mint a hagyományos 3D printerek, amelyek rétegről rétegre állítják elő a nyomatót. Az IBM berendezésében egy 1000 fokra hevített szilíciumtű, amely százezerszer kisebb, mint egy kihegyezett ceruza hegye, egyfajta precíz vésőként a kívánt mintázatot „marja” a műanyagba, mégpedig úgy, hogy ahol hozzáér, ott a műanyag elpárolog. Az említett magazinborító mindössze 10 perc alatt elkészült.

Nem ugyanaz a méret: balra a "láthatatlan", jobbra az eredeti magazinborító

A nanonyomtató célja természetesen nem az ilyesfajta Guinness-rekordok felállítása, hanem a mikroelektronika 10 nm alatti összetevőinek elkészítése. Az IBM új high-end mainframe processzorához jelenleg 22 nm-es gyártástechnológiát használnak, a nanonyomtatóval viszont akár 8 nm-re lehetne levinni a méreteket, ami új utakat nyithatna a mikrochipek gyártásában.

Az IBM nanonyomtatási technológiáját a svájci SwissLitho nevű cég licenceli, és NanoFrazor néven jelent meg vele a piacon. Az első egységeket már le is szállították néhány kutatóintézetnek, ahol a szakemberek már elkezdték készíteni az első nem is mikro-, hanem nanoalkatrészeket a jövő szenzorai és processzorai számára.

Arra azonban, hogy a háztartsáokba kerül ilyesfajta nanonyomtató, egyelőre senki se számítson, ugyanis hűtőszekrénnyi berendezésről van szó, amely legalább félmillió dollárba kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!