Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Amíg van telefon- és tabletláz (márpedig a kettő közül legalább az egyik hosszú távúnak tűnik), addig a kiegészítőgyártók fantáziája sem áll meg. Ezúttal egy forgatható állványt, egy multitöltőt és egy képernyőnk tartalmát mások előtt titokban tartó tokot próbáltunk ki.

Az, hogy évente sok százmillió okostelefont és táblagépet vásárolnak a felhasználók, nem csak az Apple-nek, a Samsungnak és más hasonló vállalatoknak jó hír. A készülékekhez gyártott kiegészítők mögött álló cégek is annál jobban örülhetnek, minél jobban megy a mobilgyártóknak. Az évente több százmillió eladott mobil és táblagép nem csak mennyiségre sok, hanem sokféle felhasználót is jelent, akiknek az igényeire mind-mind külön lehet praktikus és/vagy szép tokokat, tartókat, töltőket és egyéb extrákat tervezni.

Az Esselte név sokaknak lehet ismerős, leginkább munkahelyi környezetből. Az üzleti, irodai termékeket gyártó vállalat 1998-ban vásárolta fel a Leitzet, majd – másfél évtizeddel később – a Leitz név alatt kezdtek mobil eszközökhöz tartozó kiegészítőket is gyártani. Szerencsére nem következett be "a Való Világ sztárja könyvírásba kezd" című életidegen, sajnálatos esemény, tehát a német vállalat maradt az általa jól ismert, irodai terepen. Így az általunk tesztelt kiegészítők is elsősorban azoknak lehetnek érdekesek, akik munkahelyükön – legyen az akár a cégnél, akár home office formában – is össze vannak nőve okostelefonjukkal, táblagépükkel. Kipróbáltunk három érdekesebb darabot.

Multitöltő és szingliállvány

A tesztelésen járt kiegészítők legérdekesebb darabja az XL méretűnek emlegetett univerzális asztali töltő volt, ami összesen négy eszköz egyidejű töltésére alkalmas. Senkiről nem feltételezzük, hogy tabletje mellett három telefont is tart, viszont az egy mobil mellett praktikusan egy külső akkumulátor (GPS, zenelejátszó stb.) energizálása is jól megoldható a töltőbázisról. A bázis szót nem véletlenül használtuk, mert bár mindenki sejti, hogy mekkora hely kell egy 10 colos táblagép és három telefon töltéséhez, de kicsomagolás után szembesül vele igazán az ember, hogy tényleg nagy.

Leitz

A Leitz Complete univerzális asztali töltő XL-hez a méretért cserébe a töltés funkción túl is viszonylag sok praktikum jár. Egyrészt az eszközhöz kábeleket is csomagol a Leitz, van köztük micro- és mini-USB, valamint az Apple régebbi csatlakozója is – ezek mind rövid kábelek, hogy ne csavarodjanak összevissza a töltőállomás körül. Ha másfajta kábelre lenne szükségünk, természetesen saját vezetékeket is alkalmazhatunk, ezek esetében pedig négy darab kivehető kábeldobot is kapunk, ezek szintén a jellemzően 1+ méter hosszú kábelek megregulázását segítik elő.

Bár a gyártó leírása szerint a készülékek képernyője töltés közben is jól látható, tapasztalatunk szerint ez azért erősen asztalfüggő: mi egy asztal kicsit magasabb oldalpolcára tettük az eszközt, és így persze csak a tablet kijelzője volt jól látható, a telefonokat töltő rész magassága ugyanis nem állítható.

A 25+ ezer forintos áron beszerezhető multitöltőnél jóval szerényebb tudású – viszont cserébe csak 8 ezer forintba kerül – a szintén a Leitz Complete szériába tartozó, töltő nélküli forgatható iPad-táblagép állvány, amelynél az iPadet emeli ki a gyártó, viszont gyakorlatilag bármilyen táblagéphez jól használható. A 9,7 colos iPad mellett mi egy 8 colos Sony Xperia Z3 Tablet Compact géppel is kipróbáltuk, az is jól állt benne. A gumírozásnak köszönhetően maga az állvány is jól állt az asztalon, miközben a tablet forgatható maradt benne – merthogy éppen ez lenne a funkciója, hogy például egy irodai asztalnál ülve irányba (vagy éppen egy másik fél felé) tudjuk fordítani benne a táblagépet.

Titoktok

Sokan nem szeretik, ha akár szokásos környezetükben, de főleg utazás közben, mondjuk vonaton más is nézegeti táblagépük képernyőjének tartalmát. Az újságolvasás korából fennmaradt népszokás ellen vonaton és buszon tornagyakorlatokat is végezhetünk, de megoldást jelenthetnek a Leitz Complete Privacy tokjai. Ilyen tokot nem volt alkalmunk kézbe venni, ezzel együtt érdemes más tesztjéből okulva egy pillantást vetni rá. Az alábbi kicsomagolós videó dánul van, de a 2 perc 10 másodpercnél kezdődő lényeg nyelvtudás nélkül is érthető.

Ahogy a videóból is látszik, az iPadek minden generációjához elérhető tabletkiegészítő hátulján lehajtható állvány is van, de ami ennél sokkal érdekesebb, az elöl található: ha ráhajtjuk az elülső fedelet a táblagépre, megakadályozzuk, hogy a kijelző tartalmát mások is láthassák. Mi szemből ugyanúgy iPadezhetünk tovább, de aki oldalról néz rá a gépre, az csak egy üres képernyőt lát. Ezért cserébe, típustól függően 10-20 ezer forintot kell fizetni, ami bár egy tokért nem kevés, de adatvédelmi funkcionalitásával együtt egyáltalán nem kerül sokba, ha a minden ilyet nélkülöző gyári Apple Smart Cover/Case hasonló árfekvésével hasonlítjuk össze.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!