szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány hete bemutattunk egy egyszerű, de lenyűgöző trükköt egy kosárlabdás videóval. A fizika egyik érdekes jelenségét most sokkal látványosabban illusztrálták: a kísérletezők a felhők fölött engedtek útjára egy labdát, de nem akárhogy.

Olvasóink emlékezhetnek, hogy néhány hete egy látványos videóval mutatott be néhány fiatal egy egyszerű fizikai jelenséget. A kísérletezők most az illusztrálás egy szó szerint sokkal magasabb szintjét választották: a felhők felett eresztették el egy kosárlabdát, de úgy, hogy előtte megpörgették. Az eredmény az lett, hogy alig akart földet érni a labda, amely nem egyenesen lefelé repült, hanem így.

A háttérben a Magnus-effektus áll, amelyet Heinrich Magnus fedezett fel. A lényege, hogy a súrlódás következtében a test felülete közegrészecskéket – ez környezettől függően lehet levegő vagy víz is – ragad magával és így cirkulációt kelt. A tárgy nagyobb közegsebességű és kisebb sebességű oldala között nyomáskülönbség lép fel, így pedig felhajtóerő jön létre. Ezt leginkább a sportban alkalmazzák, ilyen például a futballban a labda csavarása, a teniszben pedig a nyesés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!