szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezt a két kérdést teszik fel legsűrűbben azok, akik csodálkoznak, ha valaki az ujjukat ropogtatja. A hang eredetéről és a sokak számára idegesítő szokás hatásairól is tudományos beszámoló jelent meg.

Idén áprilisban írtunk arról a tudományos kutatásról, amely az ujjropogtatás hangjának eredetét vizsgálta és még rejtélyesebbé tette. Az MRI bevetésével sem tudták igazolni azt a közkedvelt felvetést, miszerint az ízületeket elválasztó folyadékok légbuborékjaiból ered a többség számára irritáló hang.

Nos, egy újabb kutatás ezt mégis igazolta, ehhez csak másik technológia kellett. Itt ugyanis ultrahang-vizsgálatot vetettek be, így pedig sokkal jobban láthatóvá váltak az ízületek közötti buborékok. Sőt, az is, hogy miért nem lehet percekig folyamatosan ropogtatni az ujjainkat – legalábbis úgy, hogy hangot adjon ki.

Az eredmények alapján körülbelül 20 perc kell ahhoz, hogy a ropogtatással kipukkadt buborékok újratermelődjenek.

És vajon ártalmas az egészségre ez a szokás? Úgy tűnik, hogy nem. Persze nem jelent egyértelmű bizonyítékot, de mégis meggyőző az a kutatás, amely során egy kutató már fiatalon tudatosan ropogtatta ujjait, csak a bal kezével tette ezt, a jobbal sosem, majd ezt a szokást 60 (!) évig tartotta: Ezután tüzetesen kivizsgáltatta a kezeit, de semmilyen elváltozást vagy különbséget nem mutattak ki a két kéz ujjainak állapota között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!