Miért halljuk, ha valaki ropogtatja az ujjait? Ártalmas ez az idegesítő szokás?
Ezt a két kérdést teszik fel legsűrűbben azok, akik csodálkoznak, ha valaki az ujjukat ropogtatja. A hang eredetéről és a sokak számára idegesítő szokás hatásairól is tudományos beszámoló jelent meg.
hvg.hu
Idén áprilisban írtunk arról a tudományos kutatásról, amely az ujjropogtatás hangjának eredetét vizsgálta és még rejtélyesebbé tette. Az MRI bevetésével sem tudták igazolni azt a közkedvelt felvetést, miszerint az ízületeket elválasztó folyadékok légbuborékjaiból ered a többség számára irritáló hang.
Nos, egy újabb kutatás ezt mégis igazolta, ehhez csak másik technológia kellett. Itt ugyanis ultrahang-vizsgálatot vetettek be, így pedig sokkal jobban láthatóvá váltak az ízületek közötti buborékok. Sőt, az is, hogy miért nem lehet percekig folyamatosan ropogtatni az ujjainkat – legalábbis úgy, hogy hangot adjon ki.
Az eredmények alapján körülbelül 20 perc kell ahhoz, hogy a ropogtatással kipukkadt buborékok újratermelődjenek.
És vajon ártalmas az egészségre ez a szokás? Úgy tűnik, hogy nem. Persze nem jelent egyértelmű bizonyítékot, de mégis meggyőző az a kutatás, amely során egy kutató már fiatalon tudatosan ropogtatta ujjait, csak a bal kezével tette ezt, a jobbal sosem, majd ezt a szokást 60 (!) évig tartotta: Ezután tüzetesen kivizsgáltatta a kezeit, de semmilyen elváltozást vagy különbséget nem mutattak ki a két kéz ujjainak állapota között.
Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Valóban más a férfiak és a nők hajritkulása? És mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.
Gyökeresen átalakul a járműtervezés gyakorlata, s ebben egy magyar startup, a Shapr3D is meghatározó szerephez jutott. Közben gyorsan terjed a mesterséges intelligencia használata is.
Jogerős ítélet kötelezi az intézményt, hogy elárulja: ki keresett azon, hogy egy magáncégnek fizető betegek soron kívül részesülhettek az állami kórház szolgáltatásaiból.