szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mai gyerekek már elképesztő magabiztossággal kezelik az okostelefonokat, azonban ha ezt túlzásba viszik, akár kancsalság is lehet a vége – állítják dél-koreai kutatók.

Az egyik dél-koreai egyetemi kórház orvosainak tanulmánya ijesztő lehetőségre hívja fel a figyelmet: ha a gyerekek túl sokat használják az okostelefonjukat, az kancsalsághoz (strabismus convergens, befelé kancsalítás) vezethet – számolt be a The Telegraph. A problémát korábban csak nagyon ritkán tapasztalták a dél-koreai gyerekeknél.

A szakemberek által vizsgált minta persze nem mondható túl reprezentatívnak, ugyanis pont egy tucat 7 és 16 év közötti gyereket vonta be a kutatásba. Ezek a gyerekek napi 4-8 órát használták okostelefonjukat. Kilenc fiatalnak két hónapra megtiltották a telefonhasználatot, és érezhető különbséget tapasztaltak a két csoport szemének vizsgálatakor. A kutatók szerint ez már bizonyítja, hogy nem légből kapott a feltételezés, mindemellett az sem mindegy, milyen távol tartják az arcuktól a telefont a gyerekek.

Nem csak az említett orvosok aggódnak a gyerekek szeméért, a Samsung például kiadott egy alkalmazást, ami figyelmezteti a fiatalt, ha túl közel tartaná az arcához a telefont, azaz a dél-koreai gyártónak is lehet valamiféle fenntartása ezzel kapcsolatban. A kutatók azt javasolják, hogy a felhasználók (elsősorban a gyerekek) ne használják egyszerre fél óránál hosszabb ideig okostelefonjukat, ha pedig a szülő valamilyen eltérést lát sokat mobilozó gyereke nézésében, azonnal forduljon orvoshoz.

Egy korábbi felmérés kimutatta, hogy Dél-Koreában a gyerekek 72 százalékának van már okostelefonja 11 évesen, és átlagban napi 5,4 órát használják az eszközt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!