szerző:
Frész Ferenc
Tetszett a cikk?

A BKK jegyárusító-rendszerével kapcsolatos események fontos kiberbiztonsági kérdésekre hívták fel a figyelmet. A jóhiszemű fiatal vajon etikusan járt el? Hogy segíthet egy felhasználó biztonsági rés felfedezése esetén? A rendszerek fejlesztői és üzemeltetői milyen módszerekkel vonhatják be a tesztelésbe a felhasználókat? Az ügy komoly média- és közfigyelmet kapott, ami remek lehetőség a szakmai párbeszéd felgyorsítására és az úgynevezett "responsible disclosure" irányelvek meghatározására. Vélemény.

Az alábbi cikk az elmúlt hetek BKK-val kapcsolatos eseményeire reflektálva Frész Ferenc, a Kürt Akadémia etikushacker-képzés vezetőjének szakmai álláspontját tükrözi. Ez jelenleg az egyetlen olyan intézmény Magyarországon, amely minősített képzés keretein belül oktat etikus hackereket.

A T-Systems által fejlesztett e-jegyrendszer körül a Kürt Zrt. neve is felbukkant, Dabóczi Kálmán BKK-vezérigazgató név szerint is megemlítette az informatikai vállalatot. A Kürt közlése szerint megbízásuk nem az elmúlt hetekben nagy port kavart webes rendszer biztonsági ellenőrzésére szól, egy másik, későbbi projektre szerződtek, így a jelenlegi rendszert nem auditálták.

Etikus vagy jó szándékú? Van különbség

Azzal, hogy valaki feltár egy rendszerben rejlő sérülékenységet, nem tekinthető automatikusan etikus hackernek. Ehhez a státuszhoz egyrészt hivatalos szerződése és jóváhagyása kell, hogy legyen a megbízótól az adott rendszer vizsgálatára, másrészt a vizsgálat során feltárt problémákat nem oszthatja meg harmadik féllel. Tehát, ha egy hacker rendelkezik is hivatalos jogosultságokkal, viszont az általa feltárt sérülékenységeket a rendszer tulajdonosának és üzemeltetőjének tájékoztatása után azonnal megosztja harmadik féllel (sajtóval, bárkivel a közösségi médián), szintén nem tekinthető etikusnak. Ennek indoka, hogy ezzel a tettével kontrollálatlan támadásnak teszi ki a cég rendszerét.

Egy másik példával élve, ami talán jobban érzékelteti a könnyelmű információmegosztás problémásságát: ha egy megbízás nélküli, ám jó szándékú hacker biztonsági rést találna egy atomerőmű rendszerén és az információval nem csak a tulajdonost/üzemeltetőt keresné meg, hanem a sajtót is, illetve megosztaná a közösségi médián, azzal egyértelmű veszélybe sodorná a vizsgált rendszert, aminek beláthatatlan következményei lehetnek. Szintén egy eseményláncot indítana el, amely következményeit nem tudja befolyásolni sem ő maga, sem az atomerőmű üzemeltetője. A BKK esete nem ennyire szélsőséges, de ettől még a tömegközlekedés kritikus infrastruktúrának számít, minden hozzá kötött szolgáltató rendszerrel együtt.

A kiberbiztonság nem csak hackeléssel tesztelhető

A sérülékenységek feltárására a hackelés mellett léteznek egyéb lehetőségek is.

Bug bounty programokat széles körben alkalmaznak nagyvállalatok. Ezeknek a lényege, hogy a cég megadott szerződéses szabályrendszer mellett engedi a sérülékenységek kontrollált feltárását, akár pénzbeli jutalmazásért cserébe. Sokszor ehhez nem is az éles, hanem csak a teszt rendszereit bocsátja rendelkezésre.

A responsible disclosurement agreement módszer lényege, hogy a feltárt hibákat a tulajdonos és üzemeltető felé kommunikálják privát, és lehetőleg titkosított csatornán. Csak abban az esetben lehet hibát publikálni, ha a cég hosszú időkeret után sem reagál a megkeresésre (30-90 nap). A responsible disclosure agreement az úgynevezett 0day (zero day, azaz bevezetés előtti) sérülékenységek megosztására használható, ahol a gyártó termékében egy eddig nem ismert sérülékenységet fedez fel valaki laborkörnyezetben.

Szükség van a szakmai párbeszédre

Az ország jogszabályai nem szabályozzák külön a bug bounty programokat, a responsible disclosure lehetőségeit és nem cizellálják az etikus hackelés különböző esetei közti különbségeket, ezért a BKK-t feltörő hacker nem tekinthető etikusnak és jelen jogszabályi környezet szerint törvénybe ütköző cselekedetet követett el, melyet a BTK 423-424 § szabályoz, bűnösségét a hatóságok feladata megítélni. Az eset azonban rámutat arra, hogy hibákat nem csak megbízott etikus hackerek vehetnek észre, ami önmagában egy üdvözlendő jelenség, hiszen a felhasználók tudatosságát, lelkiismeretességét mutatja. Érthető okokból viszont a témát érintő jogszabályokkal egyelőre csak azon kevesek vannak tisztában, akik jelenleg is a megbízói vagy etikus hackelés szolgáltatói oldalon dolgoznak, és mindenki más, aki civilként vesz észre sérülékenységet, az a legjobb szándéka ellenére is törvénybe ütköző dolgot követhet el, mert jogosulatlanul fér hozzá a rendszerhez.

Fontosnak tartjuk, hogy a Magyarországon használt vállalati vagy állami szféra IT-rendszerei biztonságosan működjenek. Fontosnak tartjuk azt is, hogy bárki talál sérülékenységet, egyértelmű és jog által védett keretek közt jelezhesse azt a rendszer üzemeltetőjének. Ideális esetben a szabályozás kitér a civil hackerek védelmére is, az IT-rendszert üzemeltető vállalatok kultúrája pedig a jelenleginél felkészültebb, nyitottabb és szakmailag igényesebb lesz ezen a téren. Következő lépés a cégek és a jogalkotók részéről történő responsible disclosure irányelvek kidolgozása, de mindenekelőtt az információs rendszerek biztonságtudatos fejlesztése (security by design) és üzemeltetése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!