szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rengetegen egy feloldási mintát használnak mobiljukon a képernyő feloldásához, de akárhogy is húzza valaki az ujját az androidos telefonokon, a tudósok szerint nem sokat ér.

Az androidos telefonokon ott a lehetőség, hogy egy számunkra kényelmes mintázatot megadjunk, és a lezárt képernyőt azzal oldjuk fel. Sokan nagyon egyszerű mintát használnak, de vannak akik bonyolultat, és persze ahhoz is igazítják a minta kiválasztását, hogy melyik a legkényelmesebb, ha a kezükben van a mobil. A Maryland Egyetem kutatói szerint igazából mindegy is, miként döntjük el, a végeredmény ugyanis jóval kevésbé biztonságos, mint mondjuk egy 6 számjegyű kód.

A kutatás eredménye ijesztő lehet azoknak, akik a mintás módszert választották, amelynél folyamatosan mozog a tulajdonos ujja a képernyőn. Ha valaki ugyanis így oldja fel a mobilját, könnyen megfigyelhető. A kutatás során ezt tesztelték is: másfél-két méteres távolságból kellett nézni egy ember kezét, aki ilyen mintával oldotta fel a képernyőjét. Az esetek kétharmadában egyetlen alkalommal is elég volt látni távolról a jelenetet, hogy valaki megmutassa, milyen mintával oldották fel a mobilt.

Ugyanezt a tesztet elvégezték PIN-kódokkal is. Ha valaki számjegyek beütésével oldotta fel a képernyőt, már sokkal nehezebben szúrták ki, milyen számokat és milyen sorrendben ütött be. Ugyanúgy másfél-két méteres távolságból első ránézésre csak az esetek 10 százalékában tudták reprodukálni a feloldó kódot.

A tesztet egyébként Nexus 5 és OnePlus One készülékekkel végezték. Természetesen különböző hosszúságú mintákat is kipróbáltak, és itt már nem született meglepő eredmény: mint a mintás, mind a számjegyes esetben is csökkentette a kitalálás esélyét, ha hosszabb volt a minta. Az arányok viszont nem változtak, tehát a számjegyes megoldás sokkal biztonságosabb.

Összehasonlításul: az ujjlenyomat-olvasó esetében – az Apple becslése szerint – 1:50 000-hez az esélye annak, hogy valakinek annyira hasonló legyen az ujjlenyomata, hogy fel tudja nyitni a készülékünket, míg az új Face ID arcfelismerő technológiával 1:1 000 000. És ezeket nem lehet "ellesni".

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!