Igazi könyvritkaságot adott ki az Akadémia a Szent Koronáról

Hányszor és hova, milyen okokból és körülmények közepette szállították koronánkat idegen földre, majd miként tért haza, és mindez hogyan befolyásolta Magyarország mindenkori históriáját? A magyar történelmet kedvelői számára érdekes tudományos-ismeretterjesztő könyvvel állt előt a Magyar Tudományos Akadémia.

  • hvg.hu hvg.hu
Igazi könyvritkaságot adott ki az Akadémia a Szent Koronáról

Megfogalmazása szerint hiánypótló kötettel állt elő az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja: A Szent Korona hazatér – A magyar korona tizenegy külföldi útja (1205–1978) című kötetben – a legfrissebb kutatások alapján – a szerzők bemutatják a korona eddig ismert tizenegy hazatérését (1205, 1242, 1305, 1463, 1608, 1664, 1687, 1712, 1790, 1853 és 1978).

A Pálffy Géza vezette „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport feltáró munkája keretében és a kutatócsoport vezetőjének szerkesztésében megjelent, 636 oldal terjedelmű tanulmánykötettel az akadémiai kutatócsoport a magyar tudományosság egyik nagy adósságát pótolta, hiszen a Szent Korona államiságunk és történelmünk legfontosabb szimbóluma, különleges eszmeiségű nemzeti ereklyénk, külföldi tartózkodásait ez ideig mégsem tárta fel szisztematikusan a hazai történetírás és koronakutatás – közölte a kiadó.

Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja

A kötet szerzői – az elmúlt esztendők legújabb vizsgálatai alapján – koronánk összes külföldi útját bemutatják.

A régóta sok érdeklődőben felmerült kérdésekre nemcsak új kutatások, hanem közel kétszáz illusztráció és színes térkép segítségével kaphat sokrétű választ az olvasó. Az Akadémia szerint a kiadvány minden magyar állampolgár figyelmébe ajánlható, aki érdeklődik a Szent Korona története, valamint Magyarország és Közép-Európa történelme iránt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.