A digitális szakadék, vagyis az internettel rendelkezők és az azt nem használók közötti rés egyre nagyobb, és nem csak a fejlődő gazdaságokban okoz problémát. New York elmaradottabb negyedében, Bronxban is tapasztalni ilyesmit, de a Neture nevű vállalkozás feje, Marlin Jenkins nem csak gondolkodik a megoldáson, már össze is állt a terv.
A BBC által bemutatott, most 45 éves férfi a cikk szerint tinédzser korában igen rossz életkörülmények között élt, egy ideig ugyanis hajléktalan volt. Ezt azonban leküzdötte, sikerült befejeznie a középiskolát, és az egyetem után olyan nagyvállalatoknál dolgozott, mint a Verizon és az AT&T. A 2001. szeptember 11-i terrortámadás saját bevallása szerint akkora hatással volt rá, hogy egész addigi életét megváltoztatta, és úgy döntött, a másoknak való segítségnyújtásra igyekszik összpontosítani ezután.
Jenkins egy nap a bronxi könyvtár környékén járt, amikor egy ötéves körüli kislányba botlott, aki vigaszthatatlanul sírt, amiért nem tudta bejefezni a házi feladatát. Kiderült, hogy a családnak nincs internetelőfizetése, a gyermeket ezért a könyvtárba küldik tanulni, ám utóbbi értelemszerűen nem tart mindig nyitva.
Jenkins szerint ez volt az az esemény, amelynek hatására megfogadta, Bronx minden lakóját internettel látja el. Sokan őrültnek tartották, azt mondták, mindenki jobban járna, ha a férfi olyan vállakozásba ölné a pénzét, amely például ennivalót biztosít a szegény családoknak. Jenkins azonban azt mondta, ha valaki nem tud hozzáférni az internethez, az ott található információkhoz és szolgáltatásokhoz, az majdhogynem rosszabb. Jenkins és vállalkozása ezért azon dolgozik, hogy mielőbb hozzáférést tudjon adni az internethez a bronxi családoknak. Ígéretük szerint egy 12 emeletes házba még ebben a hónapban bekötik az olcsó, 25 megabit sávszélességű pontokat.
A genfi International Telecommunications Union korábbi felmérése szerint a világon élő emberek mintegy 51,2 százaléka kapcsolódik csak az internethez, a többiek számára erre különböző okok miatt nincs lehetőség. Pedig fontos lenne, Olivier Vanden Eynde, a Close the Gap alapítója szerint az internet lehetőséget ad a felzárkózásra, egy társadalom életének jobbá tételére, és általa nélkülözhetetlen információk válnak elérhetővé.
Ezért is kísérleteznek a világ legnagyobb technológiai vállalatai olyan megoldásokkal, amelyek távolról, például az űrből biztosítanának globális hálózatot. Utóbbira a SpaceX már meg is szerezte az engedélyeket. A Google repülő ballonok segítségével érné el ugyanezt, a Facebook pedig saját fejlesztésű műholdjaival akar internetet vinni oda, ahol nincs.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.