szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha minden a terv szerint alakul, az Európai Űrügynökség (ESA) már 2025-ben megkezdheti a Hold felszíni bányászatát, az égitesten ugyanis rengeteg regolit található, amelyből oxigén nyerhető ki.

A Hold a jövőben igen fontos szereplőjévé válik a űrbéli kutatásoknak, és ezt már az Európai Űrügynökség (ESA) mostani bejelentése is csak erősíti: a szervezet egyéves együttműködési megállapodást írt alá az ArianeGroup nevű társulással, hogy regolitot bányásszanak az égitesten. Erre leghamarabb 2025-ben kerülhet sor, hamarabb semmiképp.

A CNN beszámolója szerint minderre azért van szükség, mert a törmelékből oxigént, valamint vizet lehet kinyerni, amely a jövőbeni missziók szempontjából jelenthet hatalmas segítséget, hiszen az asztronauták ezáltal több időt tölthetnék az égitesten, és a hosszabb űrutazásra való felkészülés, továbbá időigényes kísérletek elvégzése is könnyebbé válna. Emlékezetes, a NASA nemrég 9 céggel kötött szerződést, hogy kitermeljék a Holdon lévő ritkaföldfémeket, melyek a Mars-misszióhoz is jól jöhetnek majd.

A bányászat ötlete egyelőre kísérleti fázisban jár, a tudósok még csak vizsgálják, hogyan és milyen módszerekkel lehetne hasznosítani a kőzeteket, és legfőképp: mivel juttassanak a bányászathoz használt berendezéseket az égitest felszínére. Ez utóbbi feladatot a jelenlegi elképzelések szerint az Ariane 64 rakéta vállalhatja majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!