szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tervek szerint 2019-ben már elindulhatna az első rakomány a Hold felé, hogy a jövőben kolonizálni tudjuk az égitestet, és kitermeljük az ott lévő ritkaföldfémeket. Az egész projektet 10 év alatt zongoráznák le.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Miközben szép lassan elérkezünk ahhoz a pillanathoz, amikor az első ember(ek) elindul(nak) a Mars felé, a tudósokat egy másik kérdés is foglalkoztatja. Az utóbbi másfél évben egyre többször esett szó arról, hogy ismét küldjünk a Holdra embert, és nagyon úgy tűnik, hogy a dolog végre kezd körvonalazódni.

A NASA csütörtökön bejelentette, hogy kilenc olyan céggel kötött együttműködési megállapodást, amelyek segíthetnek az újabb Hold-misszió lebonyolításában. Mindez nagyon fontos momentum volt, így ugyanis komoly teret hódíthat magának az elmúlt években egyre jobban virágzó magánűripar. A jelek szerint ez az amerikai kormánynak is érdekében áll. A NASA az alábbi cégekkel kötött megállapodást:

  • Astrobotic Technology – Pittsburgh
  • Deep Space Systems – Littleton, Colorado
  • Draper – Cambridge, Massachusetts
  • Firefly Aerospace – Cedar Park, Texas
  • Intuitive Machines – Houston
  • Lockheed Martin Space – Littleton, Colorado
  • Masten Space Systems – Mojave, California
  • Moon Express – Cape Canaveral, Florida
  • Orbit Beyond – Edison, New Jersey

Ezek többsége az ArsTechnika beszámolója szerint nem meglepő, az Astrobotic, a Masten Space Systems és a Moon Express ugyanis már régóta dolgozik azon, hogy kisebb rakományokat tudjanak a Holdra szállítani.

NASA

A NASA szerint az első rakományt már 2019-ben elindíthatják a Holdra, határidő azonban nem köti a cégeket. A NASA közlése szerint a szerződések összesen 2,6 milliárd dollárról (kb. 739 milliárd forint) szólnak, és 10 évre kötötték meg azokat. A cégeknek ugyanakkor árajánlatot kell tenniük a különböző feladatokra.

A mostani megállapodás azt jelenti, hogy az Egyesült Államok valóban vissza akar térni a Holdra. Ennek több oka is van: ezzel akarják előkészíteni a későbbi emberi Mars-missziót, kolonizálnák az égitestet, ritkaföldfémeket keresnének és a rakéták számára is ott készítenének üzemanyagot.

Ehhez viszont több adatra lesz szüksége a NASA-nak, elsősorban arról, mennyi víz található a Holdon. A fent felsorolt cégek ennek feltérképezésében is segíthetnek majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Hirtelen mindenki embert küldene a Holdra

Hosszú év(tized)ek kihagyása után többen is bejelentkeztek egy Hold-expedícióra. A japán űrügynökség, a JAXA bejelentése felpörgetheti az ázsiai űrversenyt: 2030-ig embert küldenének a Holdra, amivel akár meg is előzheti Kínát.