4500 éves "kincsesbányát" találtak Kínában

Egy 4500-4800 évvel ezelőtti jádefaragó műhely maradványait tárták fel régészek a kelet-kínai Csöcsiang tartományban.

  • MTI MTI
4500 éves

A kulturális relikviák megőrzéséért felelős tartományi intézet szerint a Töcsing megyei Csungcsuming lelőhelyen talált 100 hektáros terület a Liangcsu-kultúrához tartozó legnagyobb jádefaragó műhelykomplexum, amelyet eddig feltártak. A helyszín, amelyet egy 2017 és 2018 folyamán végzett vizsgálat során sikerült azonosítani, a jáde feldolgozáshoz szükséges eszközöket, például köszörűköveket is rejtett, továbbá épületek és sírok maradványait is feltárták a helyszínen.

Az intézet szerint a dombra épített műhely maradványai között 1600 darab megmunkálatlan jádekövet, valamint kétszáznál is több befejezett vagy félig befejezett jádetárgyat, köztük néhány hibás darabot is találtak.

A páratlan szépségű jádefaragványairól híres, ötezer évvel ezelőtti Liangcsu-kultúrához kötődő helyszínek közül a Csungcsuming lelőhely őrzi a legnagyobb számú jádeleletet.

A kutatók további vizsgálatokat fognak végezni annak kiderítésére, hogy honnan származnak a műhelyben feldolgozott jádekövek és milyen faragási technikákkal dolgoztak annak idején a műhelyben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.