George R. R. Martin Trónok harca (Game of Thrones) regénye valójában akkor vált igazán ismertté, amikor tévésorozatot készített belőle az HBO. A fiktív világban játszódó történetet feldolgozó sorozat számos díja nyert, igazi sikersorozattá vált. Az izgalmas meseszövés, az emlékezetes és erős karakterek mellett jellemzője még az erőszak, amelyet sokan túlzottnak éreznek.
A befejező évad kapcsán elevenített fel egy korábbi hírt a ZME Science, egy olyan kutatásról, ami a mai napig nem vesztette el aktualitását. Az Oslói Egyetem matematika tanszékének PhD hallgatója, Celine Cunen arra volt kíváncsi, vajon túl messzire mentek-e az erőszakkal az alkotók. Megvizsgálta, hogyan viszonyul a Trónok harca halálozási aránya a középkor egy valódi polgárháborújához, a rózsák háborújához. Ez az összecsapás összességében több mint három évtizeden keresztül tartott, 1455 és 1487 között, kisebb megszakításokkal. A Lancasterek és a Yorkok a koronáért harcoltak. A háború kiválasztása nem volt véletlen, Martin is sokat merített ebből a történetből.

Cunen megállapította, hogy a tévéshow főbb szereplőinek halálozási aránya megegyezik a nemesi osztályéval a rózsák háborúja idején. A középkori háborúkat egyébként a nemesség és hivatásos katonák vívták, és a fennmaradt történelmi adatok is az úgynevezett „fontos emberekre”, azaz a politikusokra és a nemességre vonatkoztak. A szóban forgó összehasonlítás tehát nem a háborúk általános haláleseteit, hanem a „fontos emberek” halálozását veti össze.
Ha tehát elborzadna a sorozat brutalitásán, akkor gondoljon arra, mindez hétköznapinak számított a középkorban, úgyhogy örüljünk, hogy nem akkor éltünk, és az író helyett inkább az őt inspiráló valóságot okoljuk azért, ha kedvenc karakterünket a másvilágra küldi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.