szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Frissült a Google Earth: két új év, 2017 és 2018 képei is bekerülnek a Timelapse-be, ami most már telefonon és tableten is elérhető egy teljesen új mobil webes verzióban.

A Google még 2013-ban fogott bele abba a projektbe, amelynek köszönhetően különböző timelapse videókban nézhetjük meg, 1984 óta milyen komoly változáson esett át a Föld. Mindezt több millió műholdfelvétel alapján készítik el, az eredmény viszont nemcsak videóban, de magán a Google Earth-ön is látható.

A projektben eddig "csak" 2016-ig foglalták össze a változást, a Google azonban csütörtökön bejelentette: mostantól két új év, 2017 és 2018 képei is bekerültek a Timelapse-be. Ennek köszönhetően még látványosabb lett a változás a dubaji Pálma-szigetek létrehozása,

vagy épp az alaszkai Columbia-gleccser visszahúzódása esetében.

De persze nemcsak ezeket a pontokat nézhetjük meg, hanem a világ bármely másik részét is.

A Google Earth Timelapse-ben további változás, hogy mostantól okostelefonról és táblagépről is elérhetővé vált egy teljesen új mobil webes verzióban.

Google

A Timelapse egyébként jóval túlmutat önmagán. Amellett ugyanis, hogy a felhasználók számára látványosan mutatja be a változást, a tudósok és újságírók számára is fontos "adatbázis". Az Ottawai Egyetem kutatóinak például nemrég jelent meg egy cikke a Nature című tudományos lapban, amelyben a műholdképekre (is) támaszkodva állapították meg, hogy a kanadai sarkvidék szigetein 6000 százalékkal nőtt a fölcsuszamlások számra 1984 óta.

A Google szerint a timelapse-ek elkészültéhez több mint 15 millió műholdképet használtak, amit a NASA Landsatból és az európai Sentinelből nyertek ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!