szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Microsoft és az SRL Diagnostics közösen készített egy olyan algoritmust, ami segít felismerni a méhnyakrákot.

A jövő orvoslásában valószínűleg egyre nagyobb szerephez jut majd a technológia. A főszerep elsősorban a mesterséges intelligenciáé lesz, amely segíthet a betegek jelenleginél gyorsabb és pontosabb diagnosztizálásában. Ezen a téren állt elő egy újdonsággal most a Microsoft, amit az SRL Diagnostics segítségével készítettek el.

A redmondi cég bejelentése szerint egy olyan algoritmust készítettek, amely segíthet a méhnyakrák diagnosztizálásában. A fejlesztést Indiába és más olyan országokba szánják, ahol a megbetegedések aránya nagyon magas.

[Életeket menthet a Google új mesterséges intelligenciája]

A fejlesztők a gépi tanulás módszerével több ezer felvételt mutattak a programnak, hogy fel tudja ismerni a méhnyakrákot, illetve olyan jeleket is, amelyek a betegség kialakulását jelezhetik előre. Az orvosoknak így csak azokat a felvételeket kell tüzetesebben átvizsgálniuk, amelyeknél a gép is azt mondja, hogy probléma lehet.

[Orvostudományi áttörés: véredényeket és légutakat nyomtattak tudósok]

Hogy az algoritmust mikor kezdik el élesben használni, egyelőre nem lehet tudni, ugyanakkor az élesítése sürgető lehet. A TechCrunch szerint Indiában évente mintegy 67 ezer nő hal meg a méhnyakrák miatt, ami a világ összes ilyen halálesetének több mint negyede.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Aegon Biztosító

4 dolog, amit tegyen meg az életéért 35 fölött

Harmincas éveink közepe meghatározó lehet életünk hátralévő évtizedeire. A terhelésünk eddigre már elérheti a maximumot, és a cél nemcsak az, hogy ezt minél tovább fenn tudjuk tartani, hanem az is, hogy hosszú távon jó életminőséggel számolhassunk, és persze gondoljunk a családunk jövőjére is.

Czeglédi Fanni Élet+Stílus

Nők ezrei menekülhetnének meg szűréssel és oltással, mégis le vagyunk maradva

Magyarországon évente körülbelül 1200 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és bár ma már egyrészt megelőzhető, másrészt korai stádiumban gyógyítható betegségről van szó, mégis 500 nő hal bele. Az ingyenes szűrés lehetőségével még mindig nagyon kevesen élnek, pedig kulcsfontosságú szerepe lenne abban, hogy ez a riasztó szám csökkenésnek induljon. Méhnyakrák alig van HPV-fertőzés nélkül, ám a vírus – ahhoz képest, hogy milyen gyakori fertőzésről van szó – alapvetően nagyon ritkán okoz daganatot. Egyáltalán, kinek javasolt a HPV-szűrés? És hogy kerül a képbe az otthoni tesztelés?