szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vegyesek az első tapasztalatok a Google nagyreményű Stadiájáról. A videojátékos világot felrázni kívánó szolgáltatás néhány országban már elérhető, de ahol használhatják, ott is felemás az élmény.

Néhány kiválasztott piacon már elérhető a Google Stadia nevű szolgáltatása, amely erős PC vagy konzol nélkül ígér minőségi játékélményt. A minta a Netflix: a felhasználónak csupán gyors internetre és a játék képét fogadni képes egységre (például egy mobiltelefonra) van szüksége, hogy akár full HD-ban, vagyis magas beállítások mellett játszhasson modern grafikájú programokkal.

A Stadia indulása nem tűnik abszolút sikeresnek. Az első visszajelzések nagyon vegyesek, volt, aki akadozást, más pedig lassú válaszidőt tapasztalt, amikor elindította a csomagban található játék valamelyikét. A The Washington Post szakújságírója, Gene Park egy látványos giffel mutatta be, ő mit élt át a rendszer tesztelésekor. Apró megjegyzés: a WP székházában gigabit gyorsaságú internet működik, a sebességgel tehát aligha lehet gond.

A The Verge tesztjében külön kiemelte, hogy a PC-s és a telefonos “vetítés” néha álomszerűen működik. A 4K ugyanakkor közel sem tökéletes minőségű, a webes változatra pedig ráférne még a fejlesztés. A szaklap úgy összegez: a Stadia elindult és működik, de a béta alapján ez a szolgáltatás még közel sincs kész. Az IGN viszont nagyjából mindent rendben talált, noha megjegyezték, a rendszert tökéletesnek azért ők sem neveznék.

Facebook/Stadia

A TechRadar két csoportra bontva fogalmazta meg kritikáját. Szerintük a hardcore gamerek számára nem jelent forradalmat a Stadia, legalábbis ebben az állapotban. Azoknak viszont, akik ráuntak az örökös fejlesztésekre, és nem szeretnének több pénzt áldozni az új hardver megvásárlására, a Google rendszere jó alternatíva lehet. Azt ugyanakkor ez a portál sem tagadja, hogy a maximális élményhez legalább 100 megabites internet kell.

A Google minimumnak 10 megabitet ír elő, de a felbontás ez esetben meg sem közelíti a 4K-t, ahhoz alaphangon 35 megabit sávszél kell. A tesztek alapján a Google mintha elsiette volna a határértékek közlését, többen ugyanis úgy fogalmaztak: hiába játszottak a megadott paraméternél jobb internettel, a kép több esetben sem volt folyamatos. A The Guardian ugyanakkor megjegyezte, a Stadia ettől függetlenül is érdekes ötlet, hiszen a játékok futtatásához semmit nem kell telepíteni, nincs letöltés és a PC ventilátora sem zúg fel.

A Stadiát különféle opciókban értékesíti a Google, összesen 22 játszható programmal. A listában olyan címek szerepelnek, mint az Assassin's Creed Odyssey, a Mortal Kombat 11, a Red Dead Redemption 2, Rage 2 és Metro Exodus. (A Google eredetileg 17 játékot jelentett be, de a listát az utolsó pillanatban 22-re bővítették.) Az árak viszont maradtak. A Stadia Próért havi 9,99 dollárért (durván 3000 forintért) lehet hozzájutni, ez már támogatja a 4K-s felbontást, a Google emellett 60 fps-t és 5.1-es hangzást ígér. A Base csomagot ingyen adja a cég, ez azonban csak 2020-tól válik elérhetővé, jelentős megkötésekkel: a felbontás maximum 1080p lehet, 30 képkocka/másodperc képfrissítéssel és sztereó hangzással. A Google külön kontrollert is gyártott a rendszerhez, azt 70 dollárért, vagyis kb. 21 ezer forintért lehet megvenni. Játék ugyanakkor egyik előfizetői csomaghoz sem jár, azokat minden esetben meg kell vásárolniuk a rendszerben a felhasználóknak.

A Stadia ebből a szemszögből nézve tehát csak elvi alapon olyan, mint a Netflix, az előfizetéshez nem jár automatikusan tartalom.

A rendszerrel kompatibilis eszközök viszont tényleg bőségesek, a Google ráadásul iOS-re és Androidra is elkészítette, igaz, ezek nagy részén még nem működik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!