szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peter Scott-Morgannél 2017-ben Lou Gehrig-betegséget, más néven a Stephen Hawkingnál is jelentkező amiotrófiás laterálszklerózist diagnosztizáltak az orvosok. Már csak néhány hete maradt, ám ő ez idő alatt is dolgozik: biológiai és gépi elemek együttműködésével a világ legfejlettebb kiborgjává változtatja magát.

Az angol-amerikai robotkutató, Peter Scott-Morgan nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint legyőzni a halált. A tudós férfinál 2017-ben fedezték fel, hogy az amiotrófiás laterálszklerózisban szenved. Ez az akaratlagosan mozgatható izmokat beidegző agyi és gerincvelői mozgató idegsejtek pusztulásával járó végzetes betegség, melyre nincsen gyógymód.

A tudós ugyanakkor nem adta fel, már az első diagnózis megismerésekor elhatározta, hogy a teste fontosabb részeit gépi eszközökkel helyettesítve Peter 2.0-ává, a világ első és legfejlettebb kiborgjává fejleszti magát – hogy legyőzze az ALS-t. A férfi jelenleg is ezen munkálkodik, ugyanis sietni kell: az orvosok mindössze két évet jósoltak neki, mielőtt a teste feladná a betegséggel folytatott küzdelmet.

A határidő most év végén jár le.

Az ALS esetében leginkább 40 és 60 éves kor között jelentkeznek a tünetek, de ettől eltérő időben is kifejlődhet a betegség. A túlélési időt nehéz meghatározni, mivel egyén- és korfüggő, de az esetek zömében a középérték 3,5 év. Azonban van olyan, aki több évtizede él együtt a betegséggel. A kór következtében minden akaratlagos izom – vagyis azok, amelyek a mozgás, beszéd, nyelés és légzésért felelősek – gyengül és végül le is áll.

A most 61 éves tudóst számos magánvállalat támogatja, így a legkorszerűbb eljárásokkal és orvostechnológiákkal folyik az átalakítása. “Peter 1.0-nak meg kell halnia, hogy Peter 2.0 létrejöhessen. Igen, tudom. Ez így nagyon sci-fi” – kommentálta a bejelentését blogjában. A kutatót a Twitteren is lehet követni, ahol rendszerint beszámol a fejleményekről. Legutolsó posztjában örömmel mesélte, hogy a légzését már sikerült kiiktatni és egy mini ventilátorral helyettesíteni. És “SOKKAL halkabb, mint Darth Vaderé” – tette hozzá.

[Milyen technológia segítette a mozgásképtelen Stephen Hawkingot az aktív élethez?]

A férfi már egy gége– és szemműtéten is átesett, továbbá új tolókocsit fejlesztettek neki, amely a hasonló eszközöknél jóval könnyebb mozgást biztosít számára. A hangja ugyancsak gépi, a kutatók pedig egy élethű avatárt is készítettek neki, amely a mesterséges intelligencia segítségével igyekszik visszaadni a férfi mimikáját. Utóbbit előadások alkalmával használja. Az ürítést a székébe helyezett kolosztómiás zsákokban végzi, míg az ételt a közvetlenül a gyomrába vezetett csövön át kapja. Ez ugyanakkor nem elég, Peter saját bevallása szerint is rengeteg munka van még hátra, az ideje pedig gyorsan fogy.

Több frissítésen kell átessek, mint amennyit a Microsoft kiad

– viccelődött a minap.

A kiborgá válás terve Scott-Morgan szerint
Twitter/@DrScottMorgan

Peter férjével időközben egy alapítványt is létrehozott, amely a robotika és a mesterséges intelligencia etikus felhasználását kutatja majd. „Right to Thrive” (magyarul A boldoguláshoz való jog) néven egy kampányt is indítanak, amely az életmentő technológiák alkalmazását szorgalmazza olyan betegségek esetén, mint amilyen az ALS. A férfi életére és kiborggá alakulására a filmkészítők is vevők voltak: a nehéz időszakát is felölelő munkát 2020 első felében tervezik bemutatni. A filmet a brit Channel 4 tévécsatorna mutatja majd be, és minden bizonnyal online is elérhető lesz.

Ha kíváncsi az átalakulás fejleményeire, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!