Elkészültek az első élő robotok, önmagukat gyógyítják
Amerikai kutatók olyan robotokat építettek, melyek nem fémből készültek, így drótok sincsenek bennük: élő sejtek működtetik őket. "Új korszak kezdődik" – mondják.
hvg.hu
Békák sejtjeinek felhasználásával élő, emellett programozható gépeket hoztak létre a Vermonti Egyetem kutatói. A milliméternél is kisebb szerkezetek kommunikálnak egymással, és ha kell, össze is kapcsolódnak – ismertette a nem mindennapi munkát az IFL Science.
A fejlesztés talán hangsúlyosabb része, hogy a Xenobotnak nevezett robotkákat egy szuperszámítógép alkotta: a kutatók 500-1000 sejtet felhasználva arra utasították az eszközt, hogy tervezzen belőlük valami használhatót – a gép pedig erre gondolt.
PNAS/Sam Kriegman, Douglas Blackiston, Michael Levin, Josh Bongard
A tudósok ezután mikroszkóp alatt, csipeszek és elektródák segítségével, a terveket nagy figyelemmel követve megépítették a kis masinákat. A robotok vázát békabőr- és szívizomsejtekből alkották meg a tudósok. Utóbbi összehúzódása miatt előre irányuló mozgást tesz lehetővé, így a robot képes az önálló mozgásra.
A tudósok szerint a számítógép tervezte organizmusok számos feladatra alkalmasak: veszélyes, szennyező vegyületek távolíthatók, illetve kutathatók fel velük, de az óceánokban összegyűlő mikroműanyagok összegyűjtésénel is jól jöhetnek.
Joshua Bongard, a Vermonti Egyetem kutatója szerint az egyik érdekes kísérlet az volt, amikor a robotok egyikét megvágták és figyelni kezdték, mi történik. "Majdnem teljesen félbevágtuk a robotot, amely összevarrta magát, és folytatta az útját" – mondta.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.