szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre többször kerül be a hírekbe a Zoom videokonferencia alkalmazás, és egyre inkább negatív felhanggal. Gond van a felhasználók biztonságával, és ez már elég ok volt arra, hogy jó pár nagyvállalat kitiltsa ezt az appot, sőt egyre inkább ez a helyzet az amerikai iskoláknál is.

Egy biztos, a koronavírus-járvány nélkül nem tartana ott a Zoom felhőalapú kommunikációs platform, ahol most tart: 200 milliós napi video-megtekintés, 13 millió havi aktív felhasználó. A hirtelen jött népszerűség mögött azonban aggasztó biztonsági problémák is húzódnak, és szinte már minden nap hallani valami negatívumot a Zoomról.

Nemrégiben például kiderült, hogy adatokat szolgáltat a Facebooknak a felhasználókról (ezt a problémát azóta megoldották), majd arra is fény derült, hogy a Zoom hibáit kihasználva megszerezhetők a felhasználók windowsos belépési adatai. Az sem csalt feltétlenül mosolyt a felhasználók arcára, hogy a végponttól végpontig beharangozott titkosítás sem egészen olyan, mint azt sokan gondolnák, illetve az is ijesztő, hogy mennyi hamis link kering a neten, amelyek rosszindulatúan kihasználják a Zoom kedveltségét.

YouTube/George Kao

Az ennyire aggasztó biztonság nem maradhat következmények nélkül, és például a The Washington Post beszámolója szerint az Egyesült Államok egyes iskolai körzetei elkezdték betiltani a Zoom használatát a távoktatásban. A New York-i Oktatási Minisztérium, az Egyesült Államok legnagyobb iskolai körzete, utasításban adta a tanároknak, hogy ne használják a Zoom alkalmazást. „Alapvető fontosságú a biztonság és biztonságos távtanulási tapasztalatok biztosítása hallgatóink számára. A biztonsági aggályok áttekintése után az iskoláknak a lehető leghamarabb abba kell hagyniuk a Zoom használatát. Támogatjuk az alkalmazottakat és a hallgatókat a különféle platformokra (például a Microsoft Teams) történő átállásban, amelyek azonos képességekkel rendelkeznek, mint a Zoom, emellett megfelelő biztonsági megoldásokat kínálnak.”

A nevadai Clark megyei állami iskolák úgy döntöttek, hogy óvatosságból letiltják a Zoomhoz való hozzáférést olyan hackelési esetek miatt, amelyek „nem biztonságos környezetet teremtettek a tanárok és diákok számára”, azonban itt még keresik a lehetőséget a hozzáférés későbbi folytatására.

Természetesen a Zoom is reagált, a következőkkel:  A Zoom rendkívül komolyan veszi a felhasználók adatvédelmét, biztonságát és bizalmát. A Zoomot eredetileg vállalati használatra fejlesztettük ki, és a felhasználói, hálózati és adatközponti rétegeink biztonsági áttekintése alapján bátran ajánlottuk az alkalmazás használatát. A koronavírus-világjárvány idején éjjel-nappal azon dolgozunk, hogy a kórházak, egyetemek, iskolák és más szervezetek világszerte kapcsolatba léphessenek és működőképesek maradhassanak. Egyre több felhasználó kezdi el használni az alkalmazást, és a Zoom proaktívan próbál eljárni, hogy mindenki megértse az app adatvédelmi irányelveit, valamint a platform használatának és a találkozók védelmének legjobb módjait.

Egyébként nem csak az amerikai iskoláknak vannak aggályaik a Zoommal kapcsolatban. A több mint 6000 alkalmazottat foglalkoztató SpaceX, Elon Musk rakétavállalata is megtiltotta alkalmazottainak a videokonferencia alkalmazás használatát, hivatkozva „a magánélettel és a biztonsággal kapcsolatos jelentős aggodalmakra”. A dolgozók március 28-án kapták meg azt az e-mailt, amiből kiderült, hogy a Zoomhoz való minden hozzáférést azonnal letiltottak. "Megértjük, hogy sokan ezt az eszközt használják konferenciákhoz és az értekezletek lebonyolításához, azonban használjanak alternatív kommunikációs eszközöket, e-mailt, szöveget vagy telefont a Zoom helyett” – idéz e levélből a Reuters. A SpaceX egyik legnagyobb ügyfele, a NASA ugyancsak megtiltotta munkatársainak a Zoom használatát – idézi Stephanie Schierholzot, az amerikai űrügynökség szóvivőjét a Reuters.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!