Kína fenyeget: blokkolja az Apple-t, a Qualcommot, a Boeinget, a Ciscót

Apple, Qualcomm, Cisco – csak pár név, amely felkerülhet a Kína által megbízhatatlannak ítélt vállalatok nevét tartalmazó listára. Nem véletlen az időzítés, mint ahogy az sem, hogy olyan cégekről van szó, amelyek több szálon is kötődnek az ázsiai nagyhatalomhoz.

  • hvg.hu hvg.hu
Kína fenyeget: blokkolja az Apple-t, a Qualcommot, a Boeinget, a Ciscót

Egyre rosszabb a viszony az Egyesült Államok és Kína között, az amerikaiak több más cég mellett az ázsiai ország legnagyobb telefongyártóját, a Huaweit is „büntetik”, különféle embargókkal próbálva meg ellehetetleníteni ténykedését a nemzetközi piacokon. Persze Kína sem hagyja magát, és „erőteljes ellenintézkedéseket fog tenni saját törvényes jogainak védelme érdekében" – nyilatkozott egy forrás a Global Timesnak.

Ezen intézkedések között szerepel amerikai vállalatok felvétele Kína tavaly májusban létrehozott „megbízhatatlan szervezetek listájára", korlátozások bevezetése vagy vizsgálatok indítása. Olyan ismert vállalatokról van szó, mint a Qualcomm, a Cisco vagy az Apple, illetve szóba kerülhet a repülőgép-vásárlások felfüggesztése a Boeingtől. Ezek a vállalatok ugyanis – Kína szerint – aláássák a helyi vállalatok jogos érdekeit, és megpróbálják meggyengíteni az ottani társadalmi rendszert.

Amint egy társaság felkerül a listára, számos jogi és adminisztratív intézkedéssel szembesül, és a kínai közvéleményt is figyelmeztetik arra, hogy a kockázatok csökkentése érdekében ne üzleteljenek ezekkel a vállalatokkal. A kínai kormány vizsgálatot is indíthat e társaság versenyellenes gyakorlataival kapcsolatban. Nem véletlen, mely cégeket fenyeget most a listára kerülés: olyan vállalatokról van szó, amelyek nagymértékben függnek a kínai piactól. Az Apple például már évek óta engedményeket tesz a kínai fogyasztóknak, csakhogy megmaradjon számára ez a piac, a Qualcomm Snapdragon lapkája pedig a legszélesebb körben használt telefonos chipkészlet még Kínában is.

Peking legújabb fenyegetése akkorra datálódott, amikor az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma bejelentette azokat a szabályokat, amelyek korlátozzák az amerikai társaságokat és leányvállalataikat abban, hogy félvezetőket, alkatrészeket és processzorokat szállítsanak közvetlenül a Huaweinek, és ez a harmadik felekre is vonatkozik, ha tudják, hogy termékük a Huawei kezébe kerül. Ez megakadályozná például a tajvani székhelyű TSMC-t abban, hogy amerikai cégektől vásároljon hozzávalókat a HiSilicon Kirin chipekhez, amelyek a Huawei Qualcomm-mentes telefonjait vezérlik. Pedig a Huawei 700 millió dollár értékben rendelt be TSMC-processzorokból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.