szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elmúlt két évben csökkent a támogatott pályázatok száma: míg idén 9 új kutatócsoport alakult meg, addig két éve még 21.

Kilenc új Lendület-kutatócsoport alakulhat meg idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) fiatal kutatók számára kiírt kiválósági programjában. A pályázat nyertesei összesen több mint 360 millió forint támogatásban részesülnek az első kutatási évben – írja az MTA a közleményében.

A 2009 óta meghirdetett Lendület-pályázat idei nyertesei többek között olyan kérdésekre keresik majd a válaszokat, hogy miként lehetne hatékonyabbá tenni az egészségmegőrző diétás stratégiákat, hogyan segíthet a neurobiológia a két szem összehangolását megzavaró, gyermekkorban kialakuló szembetegségek terápiájában, milyen módon használhatjuk fel a mikrobákat a szennyvíztisztításhoz, valamint hogy mi tudható meg a több ezer éves viaszhengerekből.

Az idén megalakuló új kutatócsoportok közül 4 valamely kutatóközpontban vagy -intézetben, 5 pedig egyetemen, ebből 3 az Eötvös Loránd Tudományegyetemen folytathatja a munkáját.

A 9 nyertes közül 7 férfi és 2 nő, valamennyien hazai intézményben dolgoznak.

Az MTA összegzése szerint 2009 és 2019 között összesen 180 lendületes kutatócsoport alakult. Ezek közül 79 aktív, 48 beépült valamelyik volt akadémiai kutatóközpont vagy kutatóintézet szervezetébe. Az egyetemeken létesítettek közül 39 már befejezte a munkáját.

A volt akadémiai kutatóhálózatban működők közül 7 befejezte tevékenységét, de még nem épült be a szervezetbe, 7 pedig megszűnt, például a kutatócsoport-vezető külföldre távozása miatt.

Az MTA diagramon mutatta be az újonnan alakuló kutatócsoportok számának, illetve a támogatási összegek alakulását. Ebből az derült ki, hogy tavaly 16 új kutatócsoport alakult és 540 millió forinttal támogatták őket, míg két éve 21 új lendületes csapat alakult és 823 millió forintot osztottak ki. A legerősebb év 2012-ben volt, akkor 37 kutató közt osztottak szét 1,17 milliárd forintot.

Az MTA fiatal kutatók számára meghirdetett kiválósági programjának fő célja a kutatóintézetekben és egyetemeken folyó kutatások dinamikus megújítása nemzetközileg kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről való hazahívásával, illetve itthon tartásával. A Lendület program a kiválóság és a mobilitás együttes támogatására irányul, ennek megfelelően célja, hogy a befogadó kutatóhelyeken új téma kutatására alakuló kutatócsoportok számára biztosítson forrást – olvasható a közleményben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!