szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentős mérföldkőhöz érkezett az óceánok mélyének részletes feltérképezésére létrehozott Seabed 2030 projekt.

A Seabed 2030 mélytengermérési program kutatói feltérképezték az óceánok mélyének ötödét, és a koronavírus-járvány kihívásai ellenére folytatják tevékenységüket. Az óceánok mélyének topográfiája a kutatók szerint kevésbé ismert, mint a Mars a Merkúr vagy a Vénusz felszínéé. A vízrajzi feltárás azért is fontos, mert segíthet annak megértésében, milyen hatással vannak az óceánok a Föld klímájára. Az adatok lényegesek lehetnek a tengeri ökoszisztéma, a tengeri élet, a jövőbeni élelmiszer-ellátás jobb megismerése tekinetében is.

A Seabed 2030 program 2017-es kezdetekor csak a tengerek mélyének hat százaléka volt feltérképezve, ez nőtt most 19 százalékra.

A BBC beszámolója szerint mindez több szempontból is jelentős változás. Egyfelől azért, mert mintegy 14,5 millió négyzetkilométernyi területet sikerült feltérképezni – ez kétszer akkora, mint Ausztrália területe –, másrészről pedig

a mostani munka sokkal jobb, pontosabb eredményt adott, mint a műholdas felvételekből nyerhető adatok.

Bár bizonyos szempontból ezek is hasznosak, a felbontást tekintve a Seabed 2030 program felvételei sokkal jobbak, így részletesebb képet is kaphatunk az óceán mélyéről. Mindez a jövőben a mélytengeri adatkábelek telepítését is megkönnyítheti.

Seabed 2030 / Larry Mayer

"A következő évben hasonló mennyiségű adatokat akarunk összegyűjteni archív anyagok adományozása révén, illetve ahogy a Covid-19-járvány csillapodik új adatokat gyűjtünk mérésekből, hajók által és közösségi finanszírozás révén" – mondta Jamie McMichael-Phillips programigazgató a Reuters hírügynökségnek.

Az eredmény szempontjából külön érdekesség, hogy az adatok egy jó része már eddig is rendelkezésre állt – írja a BBC. A beszámoló szerint ezeket vállalatok, illetve kormányok birtokolták, és csak most, a program során lettek közkinccsé téve. A munka során felhasznált adatok között emellett vannak tudományos akadémiák és hajók által biztosított információk is. Ezeket illesztik össze különböző regionális központok szakértői a program keretében, amelynek költségei 3-5 milliárd euróra rúgnak.

Gebco Seabed 2030

"Több százezer négyzetkilométerről kaptunk ajándékba adatokat, amelyek összegyűjtése több tízmilliárd dollárba került volna, ha magunk végeztük volna" – tette hozzá Michael-Phillips. Azonban még így is 239 millió négyzetkilométernyi óceáni területet kell feltérképezni.

Az óceánok és tengerek bolygónk felszínének 71 százalékát borítják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!