szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bill Gates szerint a koronavírus-gyógyszert és a kór elleni vakcinát azoknak kell megkapniuk, akiknek a legnagyobb szükségük van rá – és nem azoknak, akik a legtöbbet fizetik értük.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány kitörése óta Bill Gates jelentős pénzeket mozgatott meg annak érdekében, hogy minél hamarabb véget érjen a pandémia. Ennek érdekében az általa és a felesége által alapított Bill és Melinda Gates Alapítvány 50 millió dollárt ajánlott fel a kór elleni vakcina kifejlesztésére, további 20 milliót pedig egy olyan gyorsteszt elkészítésére, ami segít kimutatni a koronavírus jelenlétét. A Gates-házaspár a járvány kitörése óta már 350 millió dollárt költött annak megfékezésére. Ez azonban nem jelenti azt, hogy azonnal sikert arathatnánk a betegség felett.

MTI / EPA-KEYSTONE / Gian Ehrenzeller

Bill Gates szerint évekre lesz szükség ahhoz, hogy a világ lakossága immúnissá váljon a koronavírussal szemben. Ráadásul ha el is készül a vakcina, a nagy igény miatt azt nem lehet majd a világ bármely részén elérni. Ezzel kapcsolatban Gates most arra figyelmeztetett: igazságosan kell elosztani a rendelkezésre álló gyógyszereket és oltóanyagokat.

A Reuters beszámolója szerint a Nemzetközi AIDS Társaság (International AIDS Society, IAS) által szervezett virtuális konferencián Gates arról beszélt, az oltásokat nem azoknak kell majd megkapniuk, akik a legtöbbet fizetnék érte, hanem azoknak az országoknak, ahol a legnagyobb szükségük van rá.

Enélkül egy sokkal hosszabb, igazságtalanabb és halálosabb járvánnyal kell majd szembenéznünk

– hangsúlyozta Bill Gates. Szerinte éppen ezért a vezetőknek meg kell hozniuk ezt a döntést, és nem szabad hagyniuk, hogy csak a piac befolyásolja őket.

[Két éve már figyelmeztetett Bill Gates, hogy jöhet egy új világjárvány, és nagy baj lesz belőle]

Példaként épp az Egyesült Államokat említette, amely már jó előre megszerezte a következő hónapok remdesivir-készleteit – ez az a hatóanyag, amely felgyorsítja a koronavírusos páciensek felépülését –, és több százmillió dolláros szerződést kötött a gyógyszergyártó cégekkel az orvosság előállítására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!