A Hubble lefotózta az üstököst, amely 7000 év múlva lesz újra látható
Egy, a korábbiaknál is sokkal részletgazdagabb kép készült a Naprendszer külső pereme felé száguldó NEOWISE-üstökösről.
hvg.hu
Az amerikai űrhivatal (NASA) az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen működtett Hubble űrteleszkóp segítségével, augusztus elején rögzítette az új képet az üstökösről, amely július 3-án járt a legközelebb a Naprendszer központi csillagához. A jövevény ráadásul egyben maradt, ami azért is hangsúlyos, mert az üstökösök útjuk során gyakran szétrobbannak. A NEOWISE magja viszont – és ezt támasztja alá a Hubble felvétele is – sértetlen maradt. A magot egyébként nem képes lefotózni a távcső, az ugyanis csak egy kisebb jéglabda, melyet mérete okán nem képes érzékelni a műszer.
A Hubble felvételén az üstökös 18 ezer kilométeres kómája, vagyis az égitest magja körüli gázfelhő is jól látható. Ez utóbbi akkor keletkezik, amikor az üstökös a pályáján haladva közel kerül a Naphoz.
A NEOWISE már messze jár a szabad szemmel érzékelhető pontoktól, jelenleg pedig a Naprendszer külső rétege velé száguld, és hosszú ideig nem is tér vissza: az utolsó becslések alapján az üstökös legközelebb 7000 év múlva kerül megint olyan közelségbe, hogy meg lehessen figyelni.
A C/2020 F3 (NEOWISE) üstököst a NASA által üzemeltetett WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer, magyarul Széles látószögű infravörös felmérő felfedező) műhold segítségével detektálták idén márciusban.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.